DOLAR 13,4878
EURO 15,2474
ALTIN 801,13
BIST 1.945,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -5°C
Çok Bulutlu
Ankara
-5°C
Çok Bulutlu
Per -5°C
Cum -3°C
Cts 0°C
Paz 0°C

20 YILDA İLK DEFA MERKEZ’DE ÇALIŞMAYAN BİR İSİM BAŞKAN OLDU

Merkez Bankası’nın başına son yirmi yılda ilk defa kurumda çalışmayan bir isim başkan oldu.

20 YILDA İLK DEFA MERKEZ’DE ÇALIŞMAYAN BİR İSİM BAŞKAN OLDU
07.11.2020
A+
A-

Merkez Bankası’nın başına son yirmi yılda ilk defa kurumda çalışmayan bir isim başkan oldu.

Merkez Bankası’nda göreve gelen son beş başkan kurumda çalıştıktan sonra başkan oldu. 2001 yılında yirmibir yıl Merkez Bankası’ndan çalıştıktan sonra göreve gelen Süreyya Serdengeçti’nin 2006 yılında görev süresi bitiminde yerine Durmuş Yılmaz geçti. Durmuş Yılmaz da yirmialtı yıl Merkez Bankası’nda çalıştıktan sonra başkanlık görevine gelmişti. Yirmi yılda görev süresi kadar başkanlık makamında oturan son isim ise 8 yıl Merkez Bankası’nda çalıştıktan sonra başkan olan Erdem Başçı oldu. 

Başçı, 14 Nisan 2011’de geldiği başkanlığa 19 Nisan 2016’da veda etmişti. Başçı’nın yerine ise üç yıl kurumda çalışmış olan Murat Çetinkaya geldi. Çetinkaya üç yıl başkanlık yaptıktan sonra yerine Murat Uysal getirildi. 

Uysal ise Merkez Bankası’nda üç yıl çalışmıştı. Hem Uysal hem de Çetinkaya 20 yılda görev süreleri bitmeden görevden ayrılan iki başkan oldu. Son 20 yılda Naci Ağbal ise Merkez Bankası’nda daha önce çalışmayarak kuruma başkan olan ilk isim oldu. Maliye Bakanlığı’nda müfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğü’nde daire başkanlığı ve bakan danışmanlığı görevlerinde bulunan Ağbal, 2006-2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı.

TCMB’de çalışmaya başladıktan kaç yıl sonra başkan oldular. Hangi tarihlerde görev yaptılar?

Süreyya Serdengeçti 21 yıl (14 Mart 2001 – 14 Mart 2006)

Durmuş Yılmaz 26 yıl (18 Nisan 2006 – 18 Nisan 2011)

Erdem Başcı 8 yıl (19 Nisan 2011 -19 Nisan 2016 )

Murat Çetinkaya 4 yıl (19 Nisan 2016 – 5 Temmuz 2019)

Murat Uysal 3 yıl  (6 Temmuz 2019 – 7 Kasım 2020 )

Naci Ağbal 0  (07 Kasım 2020- )


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.