DOLAR 18,0876
EURO 18,1625
ALTIN 1.016,26
BIST 3.020,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
32°C
Parçalı Bulutlu
Paz 33°C
Pts 34°C
Sal 35°C
Çar 34°C

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. PROJEYİ ÇED RAPORUYLA SAVUNDU

Akkuyu Nükleer A.Ş. nükleer santral projesini Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna dayandırarak savunurken, “Deniz suyu sıcaklığı artışı Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği Hükümlerine uygundur. Akkuyu sahasının etrafında 100 km’lik yarıçaplı alanda herhangi bir diri fay hattı bulunmamaktadır” denildi.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. PROJEYİ ÇED RAPORUYLA SAVUNDU
24.01.2021
A+
A-

Akkuyu Nükleer A.Ş. nükleer santral projesini Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna dayandırarak savunurken, “Deniz suyu sıcaklığı artışı Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği Hükümlerine uygundur. Akkuyu sahasının etrafında 100 km’lik yarıçaplı alanda herhangi bir diri fay hattı bulunmamaktadır” denildi.

Akkuyu Nükleer A.Ş. nükleer santral projesi hakkındaki iddialara yazılı açıklamayla yanıt verdi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

” -31.12.2004 tarihli ve 25687 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği hükümleri uyarınca;

DENİZ SUYU SICAKLI: Sıcak su deşarjları difüzörün fiziksel olarak sağladığı birinci seyrelme (S1) sonucunda karıştığı deniz suyunun sıcaklığını Haziran-Eylül aylarını kapsayan yaz döneminde 1 dereceden, diğer aylarda ise 2 dereceden fazla artıramaz. Akkuyu Projesi’nin soğutma suyu sistemi ile ilgili konular, 2014 yılında onaylanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun ilgili bölümünde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Yapılan termal modelleme çalışmaları sonuçlarına göre, deniz suyu sıcaklığının deşarj nedeniyle sadece 0,5 derece artması beklenmektedir. Bu sıcaklık artışı Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği Hükümlerine uygundur.

100 KM’LİK YARIÇAPLI ALANDA DİRİ FAY HATTI YOK: Türkiye ana kıtasında ayrıntılı diri fay hattı çalışmasını 1935 yılında kurulan Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) yapmıştır. Bu çalışmaya göre Türkiye’de bulunan tüm sismik fay hatları bilinmektedir. Bu çerçevede, Akkuyu sahasının etrafında 100 km’lik yarıçaplı alanda herhangi bir diri fay hattı bulunmamaktadır. Ecemiş fay hattı ise ölü fay hattı olup, Akkuyu sahasına 160 km uzaklıkta yer almaktadır. Sismik olayların meydana gelmesi olasılığının çok düşük olmasına rağmen nükleer güç santrali 9 büyüklüğündeki deprem dahil olmak üzere her türlü dış etkilere dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır.

DENİZ EKOLOJİSİ: Akkuyu Projesi’nin ÇED süreci kapsamında Akdeniz Foklarına ilişkin bir araştırma, konunun uzmanları tarafından gerçekleştirilmiş ve bu çalışma ÇED raporu ile birlikte ilgili kurumlara sunulmuştur. Bu çalışmanın sonuçlarına göre projenin Akdeniz Foklarının yaşama ve üreme alanlarında herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır. Projenin inşaat faaliyetleri süresince deniz ekolojisi izleme çalışmaları gerçekleştirilecektir. Ayrıca, Caretta Caretta deniz kaplumbağaları yumurtalarını Göksu Deltasına bırakmaktadır. Göksu Deltası proje sahasına 36 km uzaklıkta bulunmakta olup projenin etki alanı dışındadır. Bu nedenle Akkuyu Projesi’nin Caretta Caretta kaplumbağaları üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olması beklenmemektedir. Santralin işletme aşamasında ise yine biyolojik izleme sistemi çerçevesinde izleme faaliyetleri devam edecektir.

ANLAŞMA ŞARTLARI: Akkuyu Projesi kapsamında üretilecek elektriğin yüzde 50’si 12,35 sent/kWh ortalama fiyatından ünitelerin ticari işletmeye alınmasından sonra 15 yıl süreyle Elektrik Üretim A.Ş.’ye satılacaktır. Anlaşma şartları uyarınca ortalama fiyat, piyasa fiyatının belirtilen fiyattan yüksek olması durumunda artırılmayacaktır. Ayrıca, elektrik satın alma anlaşmasının bitiminden sonra Proje Şirketinin karının yüzde 20’si Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ne aktarılacaktır.

ARAZİNİN MÜLKİYETİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE AİT: Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında 2010 yılında imzalanan hükümetlerarası anlaşmaya göre, Akkuyu Projesi Yap-İşlet-Sahip Ol (BOO) modeline göre inşa edilmektedir. Buna göre, inşa edilmekte olan santralin tüm yatırım maliyeti hisselerine halihazırda Rusya Federasyonu kuruluşlarının sahip olduğu Akkuyu Anonim Şirketi tarafından karşılanmaktadır. Anlaşmaya göre Şirketin hisselerinin yüzde 49’una kadar olan bölümü Türkiye Cumhuriyetinin onayına tâbi olarak yerli ve yabancı yatırımcılara devredilebilecektir. Anlaşmaya göre projenin inşası için Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun olarak 2011 yılında Ankara’da kurulan Akkuyu Anonim Şirketi’ne tahsis edilen arazinin mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti’ne aittir.

ÇEVRE KORUMA ALANINA SAĞLAYACAĞI KATKI: Akkuyu NGS sayesinde Türkiye Cumhuriyeti, Akkuyu ile elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karbondioksit emisyonu yapmadan, iklim koşullarına bağlı olmadan, istikrarlı, güvenilir şekilde çalışan, enerji üretimi için en verimli enerji kaynağı olan nükleer enerji ile karşılamış olacak. Uluslararası Atom Enerji Kurumu (IAEA) verilerine göre dünyadaki nükleer santrallerin, her yıl yaklaşık 4 yüz bin araçtan salınan emisyona eşdeğer olan iki milyar ton karbondioksit emisyonundan kaçınılmasını sağla maktadır. Tarihsel açıdan, Rus tasarımı olan VVER reaktörleri, atmosfere yaklaşık 15 gigaton (milyar ton) karbondioksit salınımını engellemiştir. Bu, 60 yıllık çalışma süresi boyunca her biri 1 GW kapasiteye sahip kömürle çalışan 40 elektrik santralinin hacmine eşittir. Akkuyu NGS’nin toplam 4,8 GW kapasiteye sahip dört güç ünitesinin tamamının işletmeye alınmasının ardından, her yıl 43 milyon tonun üzerinde karbondioksit  salınımı önlenecektir. Bu, Türkiye’de nükleer enerjinin çevre koruma alanına sağlayacağı önemli bir katkıdır. Şu anda Rusya’da, Akkuyu NGS’de kullanılacak olan VVER-1200 tipi reaktörlere sahip 4 güç ünitesi faaliyettedir. Buna ek olarak, 2020’nin Kasım ayının başında Belarus NGS’nin 1’inci Ünitesi de, deneme aşaması kapsamında maksimum güç seviyesine getirilmiştir. Rosatom, yurtdışı projeleri çerçevesinde Rusya’da faaliyet gösteren ünitelerde güvenilirliğini ve verimliliğini kanıtlamış teknolojiler sunmaktadır.”


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.