DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Yağmurlu
Ankara
19°C
Yağmurlu
Pts 20°C
Sal 24°C
Çar 26°C
Per 26°C

AKŞENER: TÜRK MİLLİYETÇİLERİ SARAYIN BAHÇESİNE DİKİLECEK LALE DEĞİLDİR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi çıkışını eleştirerek, “Anayasa Mahkemesi’nin böyle tehditkâr bir şekilde tartışmaya açılması hukuk devletine büyük darbedir. Yargı bağımsızlığı, medya özgürlüğü yok edildi. Bu sebeple adalete güven kalmadı. Türkiye’nin tez zamanda kuvvetler ayrılığına dayalı bir sisteme ihtiyaç var. İktidarın küçük ortağı partili Anayasa Mahkemesi’ne nasıl dönüşür bunun derdinde. Beyefendiyi doların artması, işsizliğin artması gençlerin işsiz kalması rahatsız etmiyor. Hukuka uymak sizi bu kadar mı rahatsız ediyor? Türk milliyetçileri sarayın bahçesine dikilecek lale değildir” dedi.

AKŞENER: TÜRK MİLLİYETÇİLERİ SARAYIN BAHÇESİNE DİKİLECEK LALE DEĞİLDİR
06.10.2020
A+
A-

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi çıkışını eleştirerek, “Anayasa Mahkemesi’nin böyle tehditkar bir şekilde tartışmaya açılması hukuk devletine büyük darbedir. Yargı bağımsızlığı, medya özgürlüğü yok edildi. Bu sebeple adalete güven kalmadı. Türkiye’nin tez zamanda kuvvetler ayrılığına dayalı bir sisteme ihtiyaç var. İktidarın küçük ortağı partili Anayasa Mahkemesi’ne nasıl dönüşür bunu derdinde. Beyefendiyi doların artması, işsizliğin artması gençlerin işsiz kalması rahatsız etmiyor. Hukuka uymak sizi bu kadar mı rahatsız ediyor? Türk milliyetçileri sarayın bahçesine dikilecek lale değildir” dedi.

İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultayı’ndaki “İlk 75’te de Olsa Tercih Edilmeyecekler” listesinin partide yarattığı kriz büyüyor. Listeye tepkili Aytun Çıray, Ümit Özdağ, İsmail Koncuk, Feridun Bahşi, Ayhan Erel, Hasan Subaşı, bugün yapılan grup toplantısına katılmadı. Adnan Sezgin ve Ayhan Altuntaş’ın da izinli olmasıyla Akşener’in hitap ettiği salonda bazı sıraların boş kaldığı görüldü.  

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında özetle şöyle konuştu:

GÖZÜMÜZ AZERBAYCAN’DA: Tarihimiz kutlu çağların, kutlu mücadelelerin tarihidir. Bugün, Türk tarihi yeni bir mücadeleye, yeni bir dirilişe sahne oluyor. Bugün gözümüz, gönlümüz Can Azerbaycan’dan gelecek haberlerde. Dediler ki koca yürekli Mübariz İbrahimov’un şehit olduğu karakolda artık ay yıldızlı bayrak dalgalanıyor. İnşallah bir gün o bayrak Karabağ’da da dalgalanır. Azerbaycan’da kardeşlerimizin yanında olmak için Azerbaycan elçiliğine müracaat ettik. Milletvekillerinden bir gurubun desteğimizi göstermesi amaçlı talepte bulunduk. Bunu bizzat ben takip edeceğim. Bu arada sayın Aliyev’in çok meşgul olduğunu düşünerek 2. Başkan Sayın Aliyeva’yı aradım, ama Azerbaycan’da internetin çökmesi nedeniyle birinci yardımcısıyla görüştüm. Desteğimizle birlikte uyarılarımızı da aktarmak istiyorum. Aklı devreye sokmak ve sonuç alınacak adımlar atmak önemli. Ermenistan’ın işgalci olduğu gerçeği, Azerbaycan topraklarının 5’te birinin işgalde olduğu gerçeği en önemli kozumuzdur. Orta Doğu’da yapılan yanlışların burada yapılmamasını diliyoruz.

MİLLİYETÇİLER SARAYIN BAHÇESİNE DİKİLECEK LALE DEĞİLDİR: Biliyorsunuz son günlerde suni bir gündemin fitili ateşlendi. Sayın Bahçeli, Anaysa Mahkemesi’nin yapısının değişmesini istedi, Sayın Erdoğan, Meclis açılışında gelebilecek bir öneriye açık olacaklarını söyledi. Anayasa Mahkemesi, vatandaşın uğradığı hak gaspının vurduğu duvardır. Anayasa Mahkemesi bizim de onaylamadığımız birçok karar aldı. Ama hukuk devletinin gereği kararlara uyduk. Anayasa bir toplumsal sözleşmedir. Anayasa Mahkemesi de bu sözleşmeyi denetleyen bir kurumdur. Anayasa Mahkemesi’nin böyle tehditkâr bir şekilde tartışmaya açılması hukuk devletine büyük darbedir. Yargı bağımsızlığı, medya özgürlüğü yok edildi. Bu sebeple adalete güven kalmadı. Türkiye’nin tez zamanda kuvvetler ayrılığına dayalı bir sisteme ihtiyaç var. İktidarın küçük ortağı partili Anayasa Mahkemesi’ne nasıl dönüşür bunun derdinde. Beyefendiyi doların artması, işsizliğin artması gençlerin işsiz kalması rahatsız etmiyor. Çünkü birkaç tane karar iktidarın görüşlerinde tersmiş de ondan. Vatandaş sizden işsizliğe, hayat pahalılığına çözüm bekliyor. Partili Cumhurbaşkanlığını getiren siz, yasayı yazan siz, şikayet eden yine siz. Hukuka uymak sizi bu kadar mı rahatsız ediyor. Türk milliyetçileri sarayın bahçesine dikilecek lale değildir.”

DAMAT BEY SEN NEREYE BAKIYORSUN: Damat bakan pembe tablolarla millete yeni masallar anlattı. Yine ve yeniden ekonomi programı açıkladı. Cumhurbaşkanlığı sisteminin ne kadar felaket olduğunu itiraf eden bir program oldu. Damat bakan sadece 875 milyar dolar milli gelir diyor. Hem de dolardaki artışı umursamadığı halde diyor. İktidar 500 milyar dolar ihracat sözü verdi, yeni ekonomi programı bunun yarısı diyor. Sayın Erdoğan, OECD’de pandemiden en çok etkilenen 3. ülke olduk diyor ama OECD ülkeleri arasında para birimi dolar karşısında en çok değer kaybeden Türk Lirası oldu. Türk Lirası dünya liginde iflas eden Arjantin ile iç savaşla boğuşan Suriye ile yarışıyor. Kendine gel sayın Erdoğan. Bu işi layıkıyla yapacak yüzlerce adam dururken, sen gidip hazineyi damadına emanet ettin. Türk Lirası değerliyse Türk milletinin alım gücü artar. Ama biz damat bakanı eleştiriyoruz diye bize kızıyorlar. Sadece damat olduğu için gelmiş geçmiş en kötü ekonomi yönetimini yaptığı için birbiri ardına hata yaptığı için kızıyoruz. Bu yetkiyi de evine ekmek götüremeyen emekliden, geleceği gasp edilen milletimizden alıyoruz. Damat bakan 2020’de doları 6,90 lira 2021’de 7,68 ön görmüş. Arkadaşlar, dolar daha dün 7,76 liraydı. Bu aymazlık yetmezmiş gibi gazeteciler doları sorunca ‘ben oraya bakmıyorum’ diyor. Damat bey döviz kuru bir ülkenin parasının değeridir. Paramız değerini yitiriyorsa bil ki fakirleşiyoruzdur. Binlerce fabrikanın döviz borcu var. Ürettiğimiz her ürün ithalata bağlı. Döviz kuru arttığında peynir fiyatları bile artıyor. Bak teknoloji demiyorum peynir diyorum, peynir. Bir ülkenin ekonomi bakanı, ‘Ben döviz kurlarına bakmıyorum’ diyebilir mi? Allah aşkına söyler misin damat bey, sen nereye bakıyorsun?

HAZİNE GARANTİLERİ TIKIR TIKIR SAYIYOR: Döviz kurları arttığında peynir fiyatları bile artıyor. Çünkü süt hayvanlarının yemi dolarla alınıyor. Peynirin paketleri dolarla ithal ediliyor. Peyniri marketlere götüren TIR’ların mazotu, geçtiği köprünün hazine garantisi dolarla ödeniyor. Döviz arttığında hemen her şeye zam geliyor. Allah aşkına söyler misin damat bey sen nereye bakıyorsun? Yeni ekonomi programına göre 2020-2023 döneminde bütçe açığı son 10 yılın en yüksek dönemine çıkacak. Belli ki damat bakan memleketi döviz cinsinden ne kadar borçlandırdığına bakmıyor. Hamd olsun enflasyonda 15 senenin gerisine gidiyor. Senin merkez bankan bile bunun daha yukarısında olacağını söylüyor. Belli ki damat bey kendi merkez bankasının açıklamalarına da bakmıyor. Damat bakan bu programın istihdam odaklı olacağını söyledi. İşgücü katılım oranını düşürmüş, ‘ben istihdam odaklı program yaptım’ diyor. Türkiye ilginç, bir o kadar da tehlikeli bir yönetimle karşı karşıya. Milli Eğitim Bakanı EBA’daki çökmeyi saymıyor, Sağlık Bakanı belirti çıkmayanı hasta saymıyor, ama geçtiği köprülerin hazine garantilerini tıkır tıkır sayıyor. Sayın Erdoğan’ın konuşmasından alıyoruz ki pandemiden etkilenenlere 35 milyar lira ödenmiş, köprü ve otoyollardan vaz geçilen gelir 36 milyar lira.”

EKONOMİDEN SORUMLU BİR CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI ATAYIN: Buradan iktidarı bir kez daha uyarıyorum. Ekonomide zikzak yapmaktan, piyasalarla ilgili önemli konuları önemsizmiş gibi davranmaktan vazgeçin. Derhal ekonomiden sorumlu bir cumhurbaşkanı yardımcısı atayın sayın Erdoğan. Bir ülkeyi ayakta tutacak olan kurumlardır. Önümüzdeki aylarda salgının tekrar artma riskini dikkate alarak esnafı, çalışanı borçla değil nakit yardımla destekleyin. 2020 yılını israfla mücadele yılı ilan edin diyeceğim ama o size zor gelir. En azından tasarruf yılı ilan edin. Size defalarca söylediğimiz gibi yapısal reformları hayata geçirin. Hiçbir denetimden geçmeyen Varlık Fonu’nu hemen kaldırın. Millet için yapacaklarınızı her zaman destekleriz. Bizi küçük ortakla el ele verip içine attınız ucube sistem için artık yapabileceğiniz bir şey kalmadı. Çok geç olmadan bu yoldan dönün. Gelin iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için iktidar ve muhalefet birlikte adım atalım

ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ: 45 yıldır çalışan bir fabrikayı dostlar alışverişte görsün diye yeni açılmış gibi gösteren bir zihniyet var. Milletin alın terini çalıyorlar. Gençlerin geleceğini, sizlerin haber alama özgürlüğünü bile çalıyorlar. Yasama, yürütme, yargı, denetim medya Sayın Erdoğan’ın elinde. Bu durum her türlü yolsuzluğu ortaya çıkarıyor. Denetim kurumları lüks harcamaları akraba kayırmacılığını denetlesin istiyoruz. Hukukun elinde hakim ve savcılar yetişsin istiyoruz. Meclis’in zıtlaşmayı değil toplumsal uzlaşmayı simgelesin istiyoruz. Bu yüzde kuvvetler ayrılığına dayalı yeni bir anayasa ile iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz. Biz milletten aldığımız yetkiyle birlikte iyi ki İYİ Parti var dedirteceğiz. Eş, dost, akraba kayırmacılığını bitireceğiz. Bu hafta memleketi ilçe ilçe, köy köy gezmeye devam edeceğiz. Milletimizin dertlerini dinlemeye, çözüm üretmeye devam ediyoruz.

“HAYVAN HAKLARI İLE İLGİLİ KANUNA ŞARTSIZ DESTEK”

Toplantı sonrası basın mensuplarıyla bir araya gelen Akşener, “Bir soruya yanıt vereceğim o da hayvan haklarına ilişkin. Bu konuyla siyasi kimliğim dışında ilgilenen bir bireyim. Bu konuda, iktidar partisi ve ortakları acil bir kanun getirdikleri takdirde her türlü desteği şartsız vereceğimizi ilan ettik. Benim de çok sıkı takip edeceğim bir konu. Kadınlara, çocuklara, yaşlılara, hayvanlara; tecavüzden, tacizden, dayaktan, öldürülmekten, işkenceden bıktık usandık. Bu kanunun gündeme getirilmesi olumlu karşıladığımız bir konudur” dedi.

Akşener, katılmayan milletvekilleri ile ilgili sorulara ise yanıt vermedi.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.