DOLAR 8,6648
EURO 10,1426
ALTIN 490,52
BIST 1.407
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Sağanak Yağışlı
Ankara
17°C
Sağanak Yağışlı
Cum 19°C
Cts 23°C
Paz 24°C
Pts 25°C

AKŞENER’DEN ERDOĞAN’A “KEYİF ÇAYI” TEPKİSİ: “ŞU ÇAYI BİRAZ DA SENİN KODAMANLARIN İÇSE OLMAZ MI?”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Eve ekmek götüremiyoruz” diyen bir servisçi esnafına “Keyif çayı” iç diyerek yanıt vermesini sert sözlerle yüklendi; “Erdoğan; o çayı biraz da, senin şu kodamanların içse, olmaz mı? Dolar 8 lirayı geçmiş, Euro 10 liraya yürüyor. Bu tabloya bakınca, senin keyif çayı içesin geliyor mu Erdoğan? Gençlerin yaklaşık üçte biri işsiz, üçte ikisi memleketten umudu kesmiş. Onların yüzüne bakınca, senin keyif çayı içesin geliyor mu Erdoğan? Açlık sınırı asgari ücreti geçmiş. Yoklukla boğuşan vatandaşına bakınca, senin keyif çayı içesin geliyor mu Sayın Erdoğan?”

AKŞENER’DEN ERDOĞAN’A “KEYİF ÇAYI” TEPKİSİ: “ŞU ÇAYI BİRAZ DA SENİN KODAMANLARIN İÇSE OLMAZ MI?”
28.10.2020
A+
A-

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Eve ekmek götüremiyoruz” diyen bir servisçi esnafına “Keyif çayı” iç diyerek yanıt vermesini sert sözlerle yüklendi: “Erdoğan; o çayı biraz da, senin şu kodamanların içse, olmaz mı? Dolar 8 lirayı geçmiş, Euro 10 liraya yürüyor. Bu tabloya bakınca, senin keyif çayı içesin geliyor mu  Erdoğan? Gençlerin yaklaşık üçte biri işsiz, üçte ikisi memleketten umudu kesmiş. Onların yüzüne bakınca, senin keyif çayı içesin geliyor mu  Erdoğan? Açlık sınırı asgari ücreti geçmiş. Yoklukla boğuşan vatandaşına bakınca, senin keyif çayı içesin geliyor mu Sayın Erdoğan? Benim gelmiyor. Bu cefakar milletin de gelmiyor Erdoğan.” 

Akşener Meclis’te yaptığı grup konuşmasında 2021 bütçesi teklifini eleştirdiAkşener, “Bu bütçe, Türkiye’nin fakirleştiğinin itiraf belgesidir. Bu bütçe, Türkiye’nin, aynı 1990’lı yıllarda olduğu gibi,yeniden “bütçe açığı – borçlanma – faiz sarmalına” girdiğini söylüyor. Bu bütçede, kişi başı milli gelir, 14 yıl öncesine dönüyor. Bu bütçede, yatırımların oranı 2002’nin bile altına düşüyor.Yani bu bütçe, milletin derdini çözecek bir hizmet bütçesi değil, bir çaresizlik bütçesidir” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup konuşmasında özetle şunları söyledi:

“BÜTÇESİ TÜRKİYE’NİN FAKİRLEŞTİĞİNİN İTİRAFIDIR: 2021 bütçesi, iktidarın 2023 hedeflerini, 2053’e erteliyor. Yani bugünün sorunlarını gidermiyor, dertli vatandaşımıza, 30 yıl sonrasının hayallerini pazarlıyor. 2021 yılı bütçesinin ve üzerine oturduğu Yeni Ekonomi Programı’nın,bir vizyonu olmadığı gibi, ülkemiz için çizdiği bir yön de yok. Bu bütçe, Türkiye’nin fakirleştiğinin itiraf belgesidir. Bu bütçe, Türkiye’nin, aynı 1990’lı yıllarda olduğu gibi,yeniden “bütçe açığı – borçlanma – faiz sarmalına” girdiğini söylüyor. Bu bütçede, kişi başı milli gelir, 14 yıl öncesine dönüyor. Bu bütçede, yatırımların oranı 2002’nin bile altına düşüyor.Yani bu bütçe, milletin derdini çözecek bir hizmet bütçesi değil, bir çaresizlik bütçesidir.

AKP ERGENLİĞİN KURUMSALLAŞMIŞ HALİ: Mesela,2021 bütçesinin görüşüldüğü komisyona, İYİ Parti olarak bir önerge verdik. Firmaların devletten, 200 milyar lira birikmiş KDV alacağı var. Bu alacaklarının, vergi ve prim borçlarına mahsup edilmesini talep ettik. Ama iktidar partileri reddetti. Mesela,Ekonominin hali ortadayken, 2021 vergi ve prim ödemelerinin,2022’ye ertelenerek, 18 değil, 36 taksite bölünmesini talep ettik. Ona da hayır dediler. Mesela,Milletvekillerimiz, Haziran 2020’de, ve daha sonraki günlerde,vergi ve primlerin yapılandırması için önergeler verdiler. Komisyondaki görüşmelerde de bu önergeler tekrarlandı. Ama yine iktidar partileri tarafından reddedildi. Sonra ne oldu? Bu kez aynı maddeleri kendileri getirdiler, aynı işe bu defa kabul oyu verdiler. Biz de İYİ Parti Grubu olarak yapılandırmayı destekledik, ve Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Güler misin, ağlar mısın? Ak Parti iktidarı, ergenliğin kurumsallaşmış hali gibi davranmaya devam etse de; bizim için; milletimizin, esnafımızın yararına atılacak bir adıma, kimin ne oy verdiği önemli değil.Biz meseleye böyle bakıyoruz.Çünkü bizim tüm gayretimiz, milletimiz içindir.

YAZIKLAR OLSUN: Erdoğan, geçtiğimiz hafta sonu Malatya’ya gitti,Ve ülkemizin gerçeğiyle yüz yüze geldi…Bir vatandaşımız ‘Eve ekmek götüremiyoruz’ deyince,Durumu ‘abartılı bulup’, dertli vatandaşa ‘Al sen keyif çayı iç.’ dedi.İşte size vatandaşına yabancılaşmış bir iktidarın, ve onun başındaki insanın geldiği son durum. Gerçekten ibretlik…Yazıklar olsun.

KEYİF ÇAYI İÇESİN GELİYOR MU ERDOĞAN?: Dolar 8 lirayı geçmiş, Euro 10 liraya yürüyor. Bu tabloya bakınca, senin keyif çayı içesin geliyor mu  Erdoğan? Gençlerin yaklaşık üçte biri işsiz, üçte ikisi memleketten umudu kesmiş. Onların yüzüne bakınca, senin keyif çayı içesin geliyor mu  Erdoğan? Açlık sınırı asgari ücreti geçmiş.Yoklukla boğuşan vatandaşına bakınca, senin keyif çayı içesin geliyor mu Sayın Erdoğan? Benim gelmiyor. Bu cefakar milletin de gelmiyor Erdoğan.

İKTİDARIN SİYASET ANLAYIŞI FAKİRLİĞİ YÖNETME: Bizim kitabımızda, bir babanın ‘Eve ekmek götüremiyoruz’ demesi, iktidar için mahcubiyet sebebidir. Bizim kitabımızda, bir babanın bu çaresizliği, ‘Al sen keyif çayı iç’ diyerek geçiştirilecek bir durum değildir. Bizim kitabımızda, bir vatandaşımız evine ekmek götüremiyorsa,yanına gidilir, derdine derman olunur. Bizim siyaset anlayışımız budur. İyi Parti’nin hizmet anlayışı budur. Ama onlar bunu anlayamaz. Çünkü Ak Parti’nin siyaset anlayışı, zenginliği paylaşma değil, fakirliği yönetme anlayışıdır. Çünkü Ak Parti’nin siyaset anlayışı, milletin çaresizliğini siyasi kazanım olarak görme anlayışıdır. Evine ekmek götüremeyen kardeşime, ‘Keyif çayı içmeyi’ tavsiye eden gerçeklik çarpılması da, işte bu anlayışın tezahürüdür.

ÇAYI BİRAZ DA KODAMANLARIN İÇSİN: Erdoğan; o çayı biraz da, senin şu kodamanların içse, olmaz mı? Türkiye’nin zenginliğinden biraz da, alın teriyle, namusuyla çalışan,işçi kardeşim, emekli kardeşim, memurlarımız, işsiz gençlerimiz faydalansa olmaz mı? Elbette olur. Çok da güzel olur. Ama bunlar Erdoğan’ın siyaset anlayışıyla olmaz.

HAYVANCLILIĞI BİTİRDİLER: Daha ilkokul sıralarında öğrendiğimiz bir gerçek vardı: Türkiye, tarım ve gıdada kendi kendine yetebilen ender ülkelerdendi. Ama maalesef son 15 yıldır uygulanan politikalarla, bu gerçek de artık hayal oldu. Kendi üreticisini görmezden gelip, elalemin çiftçisini, besicisini zengin eden Ak Parti hükümetleri, sonunda buğday ambarı Anadolu’yu, buğday ithal eder hale getirdi. Üretimi değil ithalatı destekleyen bu rant politikasıyla, hayvancılık çöktü, para yandaşlara gitti. Kayseri’den Urfa’ya, Trakya’dan Karadeniz’e, bütün bölgelerimizde, kırmızı et üreticileri, iflasın eşiğine geldi. Süt üreticilerinin durumu daha da içler acısı. Bugün üretici olarak, 1 kilo sütle, 1.3 kilo yem alamazsanız ayakta kalamazsınız.

SORSAN İNEĞİ TARİF EDEMEZ: Ulusal Süt Konseyi var. Öyle bir Süt Konseyi ki, 12 üyenin 9’unun ineği yok. Sorsan ineği tarif edemez, ama bu arkadaşlar sütün fiyatını belirliyor.İşte size iktidarın çiftçimizi, besicimizi, süt üreticimizin düşürdüğü durum.Tarlalar sahipsiz, hayvanlar azalıyor, yem ateş pahası. Çocuklar evde taş mı yesin Erdoğan?” 


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.