DOLAR 8,5610
EURO 10,1207
ALTIN 495,99
BIST 1.358
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
32°C
Parçalı Bulutlu
Çar 33°C
Per 33°C
Cum 33°C
Cts 32°C

ERDOĞAN EKONOMİ REFORM PAKETİNİ AÇIKLADI: 850 BİN ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ GETİRİLECEK, ELEKTRONİK VERGİ UYGULAMASINA GEÇİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni “Ekonomi Reform” paketini açıkladı. “Çalışmamızın özünde ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütme amacı bulunuyor” diyen Erdoğan, basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, çay ocağı işletmesi gibi 850 bin esnafa vergi muafiyetinin getirileceğini, elektronik defter uygulamasına geçileceğini duyurdu. Pakette, kamuda tasarruf sağlanması adına taşıt kiralanması ve alınmasına sınırlama getirilmesi de öngörüldü.

ERDOĞAN EKONOMİ REFORM PAKETİNİ AÇIKLADI: 850 BİN ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ GETİRİLECEK, ELEKTRONİK VERGİ UYGULAMASINA GEÇİLECEK
12.03.2021
48
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni “Ekonomi Reform” paketini açıkladı. “Çalışmamızın özünde ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütme amacı bulunuyor” diyen Erdoğan, 850 bin esnafa vergi muafiyetinin getirileceğini, elektronik defter uygulamasına geçileceğini duyurdu. Pakette, kamuda tasarruf sağlanması adına taşıt kiralanması ve alınmasına sınırlama getirilmesi de öngörüldü.

“Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı” Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, reformların bakanlıklar ve AKP’nin ilgili birimleriyle hazırlandığını, kendisinin de süreci en başından itibaren takip ettiğini, yönlendirdiğini söyledi.  Toplantının İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılına denk gelmiş olması da ayrı bir gurur vesilesi olduğunu ifade eden Erdoğan, “İstihsal mücadelesini, istiklal ve istikbal mücadelesi kadar önemli görüyoruz” ifadesini kullandı.

“İKİ KAVRAM ÇOK ÖNEMLİ: İSTİKRAR VE GÜVEN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, istikrar ve güvenini önemine vurgu yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Biz de bu tespitten hareketle, 2002 yılında ülkenin yönetimini devraldığımızdan beri Türkiye’yi istikrar ve güven esasına göre geliştirmenin, büyütmenin, güçlendirmenin mücadelesini veriyoruz. Türkiye, uzunca bir dönem koalisyonların yol açtığı istikrarsızlıkların, terör ve kaos ortamının tetiklediği güvensizlik ikliminin ağır bedellerini ödemiştir. Bu tablo, ülkemizin uluslararası siyasi, ekonomik, sosyal krizlere de hazırlıksız yakalanmasına yol açmıştır. Tek başımıza iktidarda bulunduğumuz hükümetlerimiz döneminde de bu sıkıntıyı hep gördüğümüz için sürekli tetikte olduk. Dirayetli yönetimimizle 2009 küresel krizi gibi 2013 sonrasındaki pek çok siyasi, sosyal, ekonomik, bütün bu sarsıntıları başarıyla göğüslemeyi ve ülkemizi 2023 hedeflerinin rotasında tutmayı başardık. Esasen ülkemizin yönetim sistemini değiştirme talebimizin gerisindeki en önemli sebep, eski yönetim sisteminin kırılganlıklarının yol açtığı tehlikeleri yakından görmüş olmamızdır.”

“YENİ VE SİVİL BİR ANAYASAYLA BİRLİKTE İHTİYAÇ DUYULAN BAZI ADIMLARI ATACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demokratik ve ekonomik kalkınmanın temel şartlarından biri olan siyasi istikrarı kurumsallaştırdık. Bu, aynı zamanda güven ikliminin tesisini de kolaylaştıran bir adım olmuştur. Türkiye, bölgesel ve küresel nice krize rağmen gücünü koruyor. Hedeflerine yürümeyi eğer sürdürebiliyorsa işte bu sayededir. İnşallah yeni ve sivil anayasayla birlikte bu yönde ihtiyaç duyulan bazı adımları atacağız” dedi.

Dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgınının hem 18 yılda kurdukları güçlü altyapının hem de yeni yönetim sisteminin adeta bir sınamasına dönüştüğünü kaydeden Erdoğan, “Hamdolsun sağlıktan üretime, güvenlikten sosyal dayanışmaya kadar her alanda bu sınamayı başarıyla verdik” ifadesini kullandı. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“EKONOMİSİNİ BÜYÜTEBİLEN NADİR ÜLKELERDEN OLDUK”

“Elbette sıkıntılar yaşadık, yaşıyoruz ama bunların hiçbiri de üstesinden gelinemeyecek hususlar değildir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki tabloya baktığımızda Türkiye’nin bu kriz sürecinde olumlu yönde nasıl ayrıştığını daha iyi görebiliyoruz. Mesela 2020 yılında dünya ekonomisi yüzde 3,5 küçüldü. Küresel ticaret yüzde 10’a yakın daraldı. Uluslararası doğrudan yatırımlar yüzde 42 azaldı. Küresel borç toplamı 282 trilyon dolara ulaşarak tarihin en yüksek seviyesini gördü. Gıda fiyatları dünya çapında son 6,5 yılın, metal fiyatları ise son 9,5 yılın rekorunu kırdı. Salgının yıkıcı etkileri henüz sona ermediği gibi her geçen gün yeni tehditler ortaya çıkıyor.

Peki dünyada bunlar yaşanırken Türkiye ne yaptı? Kendini nasıl farklılaştırdı? Eğer böyle bir şey sorarsanız cevabımız gayet basittir. Öncelikle hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması için devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. Elimizdeki imkanları kendi vatandaşlarımızla birlikte tüm dostlarımız ve kardeşlerimizle de paylaştık. Güçlü sağlık altyapımız ve herkesi kapsayan adil sosyal güvenlik sistemimiz sayesinde hiçbir insanımızı salgın karşısında çaresiz ve tek başına bırakmadık. Sosyal destek programlarımızın kapsayıcılığını genişleterek, şartlarını kolaylaştırarak, işlemlerini hızlandırarak, ihtiyaç sahibi herkesin yanında olduk. Böylece salgının ortaya çıkardığı ekonomik ve sosyal tehditlere karşı güçlü bir direnç sergiledik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı koordinasyon ve yönetim kapasitesiyle proaktif, esnek ve etkili politikaları hayata geçirerek Türkiye’yi pek çok ülkeden olumlu yönde ayrıştırmayı başardık.

Salgına rağmen 2020 yılında yüzde 1,8 oranında büyüdük. G20 ülkeleri arasında ekonomisini reel olarak büyütmeyi başaran iki ülkeden biri olduk ve Çin’in ardından ikinci sırada yer aldık. Özellikle yılın ikinci yarısında aldığımız tedbirler ve ekonomiyi canlandırmaya yönelik destek paketlerimiz sayesinde dünyada ekonomisini büyütebilen nadir ülkelerden biri olmayı başardık. Sanayimizdeki üretim çeşitliliği, değişikliklere adapte olabilme kabiliyetimiz ve yetkin insan kaynağımız en büyük avantajlarımızdır.”

Bir süre önce İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün de hem özel sektörü teşvik edici hem de kamu tarafını disipline edici unsurlar taşıyan Ekonomik Reformları kamuoyunun takdirine sunduklarını belirtti.

“2021 ORTA VADEDE NİTELİKLİ BÜYÜME DÖNEMİNE GİRİŞ YILI OLACAK”

2021 yılının büyüme yılı olacağını belirten Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:

“Biz bugüne kadar hiçbir problemi halının altına süpürmedik, görmezden gelmedik. Değişimin, dönüşümün, gelişmenin ve tekamülün hayatın bir gerçeği olduğuna, dolayısıyla süreklilik içerdiğine inanıyoruz. Yıllardır hep bu anlayışla çalıştık, şimdi de aynı hissiyatla milletimizin huzurundayız” diyen Erdoğan “Salgınla mücadeleyi kazanmakta kararlı olduğumuz 2021’i ortada vadede nitelikli büyüme dönemine girişin de hazırlık yılı olarak değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu. Erdoğan şunları söyledi: “Türkiye, salgın sonrası özellikle bu dönemin ekonomik yapılanmasına uygun şekilde sürdürülebilir, güçlü ve kaliteli bir büyümeyi mutlaka ama mutlaka yakalayacaktır. Büyümenin toplumun her kesiminin refahını artıracak istikamette gerçekleşmesi olmazsa olmazımızdır. Bu süreçte tüm politikalarımızı makroekonomik istikrarı güçlendirecek, verimliliği temel alan rekabetçi yatırımları ve üretimi destekleyecek şeffaf ve öngörülebilir bir yönetim anlayışıyla hayata geçiriyoruz.”

850 BİN ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Reform paketinde dar gelirli küçük esnafa yönelik bir vergi muafiyeti yer alıyor. Basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, çay ocağı işletmesi gibi 850 bin esnafımızı gelir vergisinden muaf tutuyor ve beyan yükümlüklerini kaldırıyoruz. Kapsama giren esnafımıza rahatlatacağını düşündüğümüz esnafımıza şimdiden hayırlı olsun diyoruz” dedi.

TAŞIT ALIM VE KİRALANMASIN SINIRLAMA

Meclis’in bütçe hakkının kapsamını genişletirken, şeffaflık ve hesap verebilirliği artırdıklarını ifade eden Erdoğan, “Bunun için 2 önemli politika değişikliğine gidiyoruz. Döner sermayeleri gözden geçiriyor, verimli olmayanları kapatıyor ve diğerlerini de kademeli şekilde merkezi yönetim bütçesine, dolayısıyla Meclis denetimi kapsamına alıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomi Paketi kapsamına, kamuda tasarrufun artırılması için alınacak tedbirleri de açıkladı. Kamuda taşıt kiralanması ve alınmasına sınırlama getireceklerini ifade eden Erdoğan, “İsrafa kesinlikle tahammülümüz olmadığı için kamu idarelerinde tasarruf anlayışını yaygınlaştıracak önemli düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Kamuda taşıt alımı ve kiralanması, temsil ve ağırlama gibi harcama alanlarına sınırlamalar getiriyoruz” dedi.

EKONOMİ REFORM PAKETİNDEN SATIR BAŞLARI

 • Kamu maliyesi, enflasyon, finansal sektör, cari açık ve istihdam alanlarına odaklanılacak.
 • Harcama disiplini, kamu borç yönetimi, vergi düzenlemeleri, kamu alım ihaleleri, kamu-özel işbirlikleri ve kamu iktisadi teşebbüsleri gibi hususları kapsayan yeni politikalar hayata geçecek.
 • İlk reform alanı, risklere karşı daha güçlü bir kamu maliyesi yapısını oluşturmak.
 • Yapısal politikalar tarafında ise kurumsal yapının güçlendirilmesi, yatırımların teşvik edilmesi, iç ticaretin kolaylaştırılması, rekabet politikaları, piyasa gözetimi ve denetimini reform kapsamına alındı.
 • Meclis’in bütçe hakkının kapsamını genişletirken, şeffaflık ve hesap verebilirliği artırıyoruz. Bunun için 2 önemli politika değişikliğine gidilecek.
 • Döner sermayeleri gözden geçirilecek. Verimli olmayanları kapatılacak. Diğerleri de kademeli şekilde merkezi yönetim bütçesine, dolayısıyla Meclis denetimi kapsamına alınacak.
 • Kamu idarelerinde tasarruf anlayışını yaygınlaştıracak önemli düzenlemeleri hayata geçirilecek.
 • Kamu personeliyle ilgili iş ve işlemlerin tek bir idare tarafından yürütülmesi sağlanacak.
 • Kamu idaresinin bir bütün olduğu anlayışıyla, merkezi yönetimin yanı sıra yerel yönetimlerde de tasarrufçu bir bakış açısının oluşmasını hedefleniyor.
 • Borç stokunun dış şoklara karşı duyarlılığını azaltabilmek için döviz cinsi borçların toplam borç stoku içerisindeki payını düşürülecek.
 • Ağırlıklı olarak Türk Lirası ile borçlanılacak, Türk Lirası cinsi senetleri kullanılacak.
 • Reform paketinde dar gelirli küçük esnafına yönelik bir vergi muafiyeti yer alıyor.
 • Hazine nakit yönetimini de daha güçlü hale getirilecek. Bunun için Hazine’nin kullanımı dışında kalan kurumların hesabını, Tek Hazine Kurumlar Hesabı Sisteminde toplayarak, nakit yönetiminde verimliliği sağlanacak.
 • Türkiye’nin risk primini düşürerek, borçlanma maliyetlerini aşağıya çekecek politikalar tahkim edilecek.
 • Vergi Usul Kanunu’nu kayıt dışılığı azaltacak ve vergiye uyumu teşvik edecek şekilde güncellenecek.
 • Basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi ve tamirci gibi yaklaşık 850 bin esnaf gelir vergisinden muaf tutulacak, beyan yükümlülükleri de kalkacak.
 • Elektronik defter ve elektronik belge kullanımı uygulamasını kademeli olarak yaygınlaştırarak, vergi kayıp ve kaçak azaltılacak.
 • 7 gün 24 saat hizmet verecek Türkiye Dijital Vergi Dairesi uygulamasını başlatılacak.
 • Uluslararası yatırımcıların vergi hususunda karşılaştıkları sorunları da reform kapsamına alındı.
 • Kamu alım ihalelerinde yeni ve dijital bir sisteme geçilecek.
 • Vergi denetiminde standart, öngörülebilir ve haksız rekabeti önleyen modeller olacak.
 • Kamunun ithal ürün kullanımını azaltmak için “Sanayileşme İcra Komitesi” çatısı altında merkezi izleme sistemi kurulacak.
 • Hedef tek haneli düşük enflasyona ulaşmak.
 • Gıda Komitesinin politika önerilerini şekillendirebilmesini ve piyasanın etkin çalışabilmesini temin için veri akışını sağlayacak bir erken uyarı sistemi kurulacak.
 • Gıda tarafında kayıp ve israfın azaltılması sağlanacak. Tarlada ve hallerde kalan taze meyve ve sebzeleri piyasaya kazandıracak mekanizmalar geliştirilecek.
 • Erken uyarı sistemi üzerinden özellikle üretim, toptan ve perakende aşamasında gıda zincirinin tamamı anlık olarak takip edilerek raporlanacak. Sistemin getirdiği anlık veri akışı sayesinde karar alma hızımız artacak.
 • Tarımsal üretimde öngörülebilirliği artırmak ve fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için sözleşmeli tarım mekanizmaları geliştirilecek.
 • Yıllık cirosu 500 milyar lira olan gıda sektöründe yaşanan israfı sadece yüzde 2 azaltsak 10 milyar liralık bir tasarruf elde etme hedefi koyuldu.
 • İşlenmemiş gıda fiyatlarında aracılık maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlayacak Hal Yasası ile ilgili çalışmalar tamamlanacak.
 • Enflasyonda risk oluşturan yapısal şokları değerlendirmek, gerekli politikaları belirlemek ve yönetmek için Fiyat İstikrarı Komitesi’ni açılacak.
 • Kamunun yönettiği ve yönlendirdiği fiyatlardaki artışlar, gerçekleşen enflasyon yerine hedef enflasyona göre yapılacak.
 • Finansal istikrarın sağlanması ve finans sektörünün geliştirilmesi için sektörün sahip olduğu gücü koruyup, bağışıklığını daha da kuvvetlendirme adımları atılacak.
 • Zorunlu kredilere yönelik girişim sermayeli fonlarının kurulması amacıyla mevzuat altyapısı oluşturulacak.
 • Varlık yönetim şirketlerinin rekabetçi ve kurumsal bir yapıda faaliyet gösterebilmeleri için bu şirketlere uygulanan damga, harç ve kaynak kullanımını destekleme fonu kesintisi istisnasını süresiz hale getirilecek.
 • Salgının gecikmeli yansıyabilecek olumsuz etkilerini bertaraf etmek ve bankacılık sektörünün aktif kalitesini daha da iyileştirmek üzere bazı tedbirler alınacak.
 • Katılım finans sektörünün gelişimini hızlandıracak yeknesak bir kanuni düzenleme hazırlıyoruz. Bu düzenlemeyle katılım finans sektörü tek çatı altında toplanırken, sektöre yönelik bir merkezi danışma kurulu da kurulacak.
 • Uluslararası standartlarda bir katılım finans tahkim mekanizması kurulacak.
 • Finans sektörünün kurumsal altyapısını geliştirmek için tüm kredi ve risk verilerinin toplandığı Risk Merkezini yeniden yapılandırılacak.
 • Nüfusun yüzde 25’ini oluşturan 18 yaş altındaki çocukların bireysel emeklilik sistemine girebilmesinin önündeki engeller kaldırılacak.
 • Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atılacak.
 • Reel sektör şirketlerinin tahvil ihraçlarını özendirmek için Tahvil Garanti Fonu kurulacak.
 • Bireysel emeklilik sisteminin derinleşmesine ve gelişmesine katkı sağlanacak.
 • İhracatın tabana yayılmasını sağlanacak. Potansiyeli olup hiç ihracat yapmamış KOBİ’ler ihracata teşvik edilecek. Sanayide yeşil dönüşüm desteklenecek.
 • Sandık, vakıf ve dernek gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin, 2023 sonuna kadar bireysel emeklilik sistemine aktarımına imkan verilecek.
 • Sanayimizde kapasite artışı sağlayacak ve rekabet gücümüzü bir üst basamağa taşıyacak adımlar atılacak.
 • Yenilikçi ve güçlü bir sağlık endüstrisinin geliştirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığına bağlı Sağlık Endüstrileri Başkanlığı kurulacak.
 • Cumhurbaşkanlığı himayesinde Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı kurulacak.
 • Kredi Garanti Fonu teminatıyla 5. ve 6. bölgelerde yapılacak imalata dayalı ithal ikamesini sağlayan ve ihracatı önceleyen yatırımlara uzun vadeli cazip kredi destekleri verilecek.
 • Doğalgaz piyasasını yeniden yapılandırarak, bu alanı rekabetçi bir temelde geliştirilecek.
 • Elektrik enerjisi depolama tesislerinin kurulmasına yönelik yasal altyapıyı tamamlanacak.
 • Enerjide dışa bağımlılığı azaltan politikalar etkin şekilde uygulanacak. Enerji verimliliği desteklerinin kapsamını genişletilecek.
 • Mesleki eğitim merkezlerini gençler için cazip kılmak amacıyla kalfalık dönemindekilerin aldıkları ücretler yükseltilecek.
 • Salgının istihdam piyasalarında oluşturduğu tahribatı gidermek için ilave İstihdama Finansman Desteği adıyla yeni destek modeli getirilecek.
 • Firmalar, istihdama kattıkları her bir ilave kişi için Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 24 ay vadeli, ilk 6 ayı ödemesiz 100 bin liralık kredi kullanabilecekler.
 • Kamu görevlileri, kadrolarına bağlı pozisyonları dışında, en fazla bir kurumun yönetim veya denetim kurullarında görev alabilecek.
 • Özel sektörde öngörülebilirliği güçlendirecek adımlar atılacak.
 • Cumhurbaşkanı Yardımcımızın başkanlığında çalışacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu kurulacak.
 • Devlet desteklerinde kamu kaynaklarının etkinliğini ve verimliliğini artırmak için tüm destek uygulamalarının ilke ve esaslarını belirleyen, etki değerlendirmesi yapılmasını mümkün kılan bir çatı mevzuat oluşturulacak.
 • Dijital pazar yeri platformlarında ürünlerini satışa sunan firmaların haklarını koruyacak düzenlemelere gidilecek.
 • Yurt dışına veri aktarılmasına yönelik AB düzenlemeleriyle uyumlu olarak Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda değişiklikler yapılacak.
 • İç ticarette rekabetçiliği artıracak ve ticareti kolaylaştıracak uygulamalar hayata geçirilecek.
 • Perakende ticarette haksız ticaret uygulamalarının ortadan kaldırılması amacıyla Avrupa Birliği mevzuatına uygun yeni düzenlemeler yapılacak.
 • Tüketicinin korunması, kayıtlılığın artması ve piyasada haksız rekabetin etkin bir biçimde önlenmesi amacıyla bağımsız bir Piyasa Gözetim ve Denetim Kurumu kurulacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.