DOLAR 13,6018
EURO 15,4278
ALTIN 795,42
BIST 1.988,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -2°C
Açık
Ankara
-2°C
Açık
Per 4°C
Cum 4°C
Cts 0°C
Paz -2°C

ERKAN BAŞ’TAN BERAT ALBAYRAK’A İLGİNÇ TEŞEKKÜR: SON İKİ YILIN EN GÜZEL EKONOMİK GÖSTERGELERİNİ GÖRDÜK

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasını “Tüm yurttaşlarımız adına, TİP adına Berat Albayrak’a teşekkür ediyoruz. Aylardır, yıllardır, her fırsatta bağırıyoruz: ‘düşün bu milletin yakasından, istifa edin’ diyoruz ama bizi dinlemiyorlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğu 24 saat boş kaldı, son iki yılın en güzel ekonomik göstergelerini gördük. Koltuk boşken hayat onların yönettiğinden daha güzel. Yeni bakan atadılar eski haline dönmeye başladı” sözleriyle yorumladı.

ERKAN BAŞ’TAN BERAT ALBAYRAK’A İLGİNÇ TEŞEKKÜR: SON İKİ YILIN EN GÜZEL EKONOMİK GÖSTERGELERİNİ GÖRDÜK
10.11.2020
A+
A-

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasını “Tüm yurttaşlarımız adına, TİP adına Berat Albayrak’a teşekkür ediyoruz. Aylardır, yıllardır, her fırsatta bağırıyoruz: ‘düşün bu milletin yakasından, istifa edin’ diyoruz ama bizi dinlemiyorlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğu 24 saat boş kaldı, son iki yılın en güzel ekonomik göstergelerini gördük. Koltuk boşken hayat onların yönettiğinden daha güzel. Yeni bakan atadılar eski haline dönmeye başladı” sözleriyle yorumladı. 

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı, İstanbul Milletvekili Erkan Baş, TBMM’de partisinin haftalık basın toplantısında konuştu. Baş’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

MUSTAFA KEMAL’İ SAYGIYLA ANIYORUZ: “Emekçi, yoksul Türkiye halkının Kurtuluş Savaşı’na önderlik eden ve Cumhuriyet’i kuran Gazi Mustafa Kemal’i saygıyla anıyoruz. TİP ve temsilcisi olduğu işçi sınıfımız, ülkemizin devrimci güçleri, devrimci güçler ve sosyalistler, bütün halklarının eşit, özgür ve barış içinde yaşayacağı bir ülke için her türlü gericiliğe karşı mücadeleyi sürdürecektir. Türkiye’de halklarımızın eseri olan Cumhuriyet yaşayacak ve sosyalizmle taçlanacaktır.

AKLIN ALAMAYACAĞI OLAYLAR: Türkiye aklın alamayacağı olaylar yaşıyor. Sanki birileri 83 milyon vatandaşımızın aklıyla dalga geçmek için bir senaryo yazmış. Damat Berat’ın istifasından ve ardından yaşanan süreçten bahsediyorum.

NEDEN BAKAN YAPILDI Kİ?: Ekonomiyi Damat Berat’ın yönettiği söylenen dönemde, Türkiye tüm temel ekonomik göstergelerde dibi görmüş,  merkez Bankası rezervleri erimiş, enflasyon, dış ticaret açığı artmış, Türk Lirası değer kaybetmiş, işsizlik tarihin en yüksek oranlarına gelmiş. Resmi rakamların bile gizleyemediği bu gerçeklerin bundan 3-4 kat fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. Herhangi bir liyakatı olmayan ve yaptığı iş neticesinde ortaya çıkan tüm rakamların başarısız olduğunu gösterdiği bir kişi bakanlıktan istifa etti. Şunu sorarak başlamak istiyoruz: Bu kişi neden bakan yapıldı ki?

ERDOĞAN DAMADI HALKIN ÖNÜNE ATTI: “Bu düzende işler saray kurallarına göre yürüyor. Krallıklar, padişahlıklar, monarşiler söz konusu olduğunda, evlilik müessesesi iktidar mücadelesi esas alınarak oluşur. Nüfuz sahibi olan ‘hanedanlıklar’ ailelerini evlendirilir ki, güç tek elde toplansın. Albayrakların Erdoğanlara damat vermesi de işte tam bu türden bir evlilik. Erdoğanlar bu damadı henüz milletvekilliği deneyimi bile olmadan önce Enerji Bakanlığı’na alıyorlar, sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getiriliyordu.

YILLAR BOYUNCA OLAN BİZE OLDU: Erdoğan ne diyordu bundan 5 yıl önce: ‘Türkiye’nin bir anonim şirket gibi yönetilmesini istiyorum.’ İşte bu anonim şirket, aslında bir aile şirketi olarak kurgulanıyor ve baba var tepede, altında damat gül gibi geçinip gidiyorlardı… Yalnız burada ufak bir detay var.  O da biz yani halk! Onlar mutlu mesut yöneticilik oynarken yıllar boyunca olan bize oldu.

TÜRKİYE EMEKÇİ MEZARLIĞINA DÖNDÜ: İşten atılan biz olduk. Türkiye bir emekçi mezarlığına döndü. Güvencesiz çalıştırıldık. Evimize giren para her geçen gün biraz daha azaldı. Borca battık. Yoksullaştık. Bize karşı suç işlendi! ‘Yeter artık’ dedik! Ve daha dün, ‘Bakmayın altımdakilere, Ekonomiyi ben yönetiyorum’ diyen Erdoğan, damadı halkın önüne atarak bu işten sıyrılmaya çalıştı.”

HERKES GÖRDÜ, BASIN PATRONLARI GÖRMEDİ: “Kendisinden habersiz Merkez Bankası başkanı değiştirilmesine çok içerleyen Instagram yakışıklısı Damat Bey, ‘At izi it izine karşıtı’ diyerek istifasını duyurdu.  Bu paylaşımı ben gördüm, siz gördünüz, ABD’dekiler, Çin’dekiler, Kuzey Kutbundakiler, Güney Afrika’dakiler herkes gördü, bir tek sevgili basınımızın patronları görmedi. CNN görüyor CNN Türk görmüyor.

GAZETECİLİĞE İHANET EDİLDİ: 27 saat boyunca gazeteciliğe, devlet yönetimine, demokrasiye, hukuka ve etik ilkelere tam anlamıyla ihanet edildi. Biz çok utandık. Sonra dün akşamdan beri şu söylenmeye başlandı: ‘Efendim niye bu kadar tepki veriyorsunuz? Aile içinde olan bir olay.’

BURASI BABANIZIN ÇİFTLİĞİ DEĞİL: Böyle bir günde söylemek zul geliyor ama bu utanmazlara hatırlatıyorum. Beyler burası babanızın çiftliği değil, ellerimizle kurduğumuz Cumhuriyet’tir. Burası halkın oylarıyla seçilerek geldiğimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. O Anadolu Ajansı babanınızın malı değil, bizim vergilerimizle maaş alıyorsunuz. O Saray, yoksul halkın ödediği vergilerle yapıldı.

23  MİLYON AİLE BİR AİLEYE DİZ ÇÖKMEYECEK: Aile arasındaymış. Bu ülkede 23 milyon aile var. 23 milyon aile, bir aileye bakacak öyle mi? 23 milyon aile bir aileye diz çökmeyecek. Yok öyle yağma, 23 milyon aile o bir aileden ve etrafında kümelenen para babalarından hesabını soracak merak etmeyin.”

GAZETECİLERE ÇAĞRI: ‘BİZ YAYIMLAYACAĞIZ’: Değerli  basın emekçileri, bir iki söz de sizlerle paylaşmak istiyorum. Ne kadar zor koşullar altında çalıştığınızı biliyoruz. Basın patronlarının alacağı ihaleler uğruna basın emekçilerinin mesleğini yapması engellediklerini biliyoruz. Türkiye, o bir aileden kurtulunca, siz gazeteciler de kurtulmuş olacaksınız! Buradan ilan ve rica ediyorum. Elinize ulaşan, yapamadığınız haberlerini patronlarınız yapmıyorsa bize getirin, biz yayımlayacağız. Halktan hiçbir şeyin saklanmasına izin vermeyeceğiz.

AHMET HAKAN’I GAZETECİDEN SAYMAYACAĞIZ: Ahmet Hakan gibi basın, gazetecilik adına ahkam kesenlerin halktan nasıl haber gizlediklerini gördü bu millet. Gözümüzün önünde oldu! Unutmayacağız ve bundan sonra da gazeteciden saymayacağız!

ÇORLU’DA TRENİ RAYDAN ÇIKARAN ADAM EKONOMİNİN BAŞINA GETİRİLDİ: Yeni Bakan Lütfi Elvan, işçilerin haklarını elinden alan torba kanunlar Saray’dan geldiği gibi kılıfına uydurup Meclis’ten geçiren Plan Bütçe Komisyonunun başkanlığını yapan bir isim.  Ayrıca Çorlu Tren Katliamı’nın sorumlularından birisi olarak hatırlıyoruz. Çorlu’da treni raydan çıkaran adam bugün ekonominin başına getirildi. Bunu not ediyoruz.

DAMATI VERELİM TAHTI KURTARALIM: “Berat’ıyla, Fahrettin’iyle, Lütfi’siyle ve hepsinin tepesindeki Erdoğan’ıyla, patronların bu kurulan düzenden çok memnun olduğunu biliyoruz. 2020’de halkın anası ağlarken, hepsi karlarına kâr kattı. Halk enflasyondan, borçlardan, açlıktan bunalınca da verelim Damat’ı kurtaralım tahtı dediler. Mesele hem Damat hem değil. Mesele hem Lütfi hem değil. Mesele, kurdukları Saray düzeni! 23 milyon aile bir ailenin, birkaç büyük servet sahibinin yükünü daha fazla taşımayacak! 23 milyon aile bir avuç patron için çalışmayacak! Damat olayı başlangıçtı. Devamını getireceğiz!”

KOLTUK BOŞ KALINCA EKONOMİ İYİLEŞTİ: Tüm yurttaşlarımız adına, TİP adına Damat Berat’a teşekkür ediyoruz. Aylardır, yıllardır, her fırsatta bağırıyoruz: ‘düşün bu milletin yakasından, istifa edin’ diyoruz ama bizi dinlemiyorlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğu 24 saat boş kaldı, son iki yılın en güzel ekonomik göstergelerini gördük. Koltuk boşken hayat onların yönettiğinden daha güzel. Yeni bakan atadılar eski haline dönmeye başladı.

Öyle bir sistem kurdular ki; Sağlık Bakanı pandemiyle mücadele etmiyor, eğitim bakanı çocuklarımızın eğitim alamıyor oluşuyla “çok talep var, ne güzel” diyerek mutlu oluyor. İletişim Başkanlığı diye bir kurum var iletişimi durduruyor! Demek ki neymiş biz haklıymışız…

Bakın Hazine ve Maliye Bakanı koltuğu boş kalınca ekonomi biraz olsun düzeliyor. Demek ki, mesela Adalet Bakanı istifa etse memleketin hukuk sistemi düzelecek. Tarım ve Orman bakanı gitse çevreyi güzelleştireceğiz. Yeşili kurtarmak mümkün olacak. Boş koltuk bile memleket için bunlardan daha faydalı.

Görünen köy kılavuz istemiyor. Cumhurbaşkanı’na bir çağrıda bulunuyorum; boş koltuk bile sizden daha faydalı, derhal o koltukları boşaltın.

KIDEM İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ: Geçtiğimiz hafta torba yasada işçi sınıfına dönük çok ağır hak gaspları ayrımcı bir girişim söz konusuydu. Bununla hem parlamentoda hem işçilerle bir kavga sürdürdük. Kararlı duruş sonrası bugün itibariyle yasadan özellikle hak gaspı anlamına gelen maddelerin geri çekileceğinin söylenmeye başladı. Rehavete düşmek yok, işçi düşmanı yasalar geri çekilecek. Sonuna kadar takipçisi olacak ve mücadeleye devam edeceğiz.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.