DOLAR 8,3172
EURO 10,1290
ALTIN 490,87
BIST 1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 21°C
Az Bulutlu
Ankara
21°C
Az Bulutlu
Çar 25°C
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 31°C

GELECEK PARTİSİ: “2020 YILINDA, ENGELLİLERİN ERİŞİLEBİLİRLİĞİNİN ÖTELENMESİ EN ÇOK BU İKTİDARA YAKIŞIR”

Gelecek Partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2020 yılını “Erişilebilirlik yılı” ilan ettiğine dikkat çekerken, “Erişilebilirlik yılı ilan edilen bir dönemde engellilerin erişilebilirliğinin ötelenmesinin en çok bu iktidara yakıştığını ifade etmek gerekir” açıklamasını yaptı.

GELECEK PARTİSİ: “2020 YILINDA, ENGELLİLERİN ERİŞİLEBİLİRLİĞİNİN ÖTELENMESİ EN ÇOK BU İKTİDARA YAKIŞIR”
02.12.2020
A+
A-

Gelecek Partisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını “Erişilebilirlik yılı” ilan ettiğine dikkat çekerken, “Erişilebilirlik yılı ilan edilen bir dönemde engellilerin erişilebilirliğinin ötelenmesinin en çok bu iktidara yakıştığını ifade etmek gerekir” açıklamasını yaptı.

3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” dolayısıyla Gelecek Partisi yazılı açıklama yaptı. Engellilerin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre “Dünyanın en ötekileştirilmiş gurupları” arasında yer aldığı belirtilen açıklamada, Birleşmiş Milletler’in engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için söz konusu günün ilan edildiği anımsatıldı.

Engeli bulunan bireylerin çalışma hayatında, kamu personel sisteminde var olmasının sadece sosyal adalet ve sosyal devlet paradigmasına dayanmadığı, bunun aynı zamanda bireysel bir hak olduğunu vurgulanan açıklama şöyle:

“SADECE 3 ARALIK-10-16 MAYIS AYRILIYOR: Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğunu karar sonrası ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilen 3 Aralık, tüm dünyada ve ülkemizde engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek için belirlenmiş bir gündür. TÜİK verilerine göre Ülkemiz nüfusunun yüzde 12,29’u engelli kabul edilmektedir. Bu da yaklaşık 10 milyon engelli vatandaşımızın varlığına işaret ederken aileleri ile birlikte 30 milyonluk bir nüfusu kapsamaktadır. Engelli vatandaşlarımız engelleri ile birlikte yılın her günü hayata tutunmaya çalışırken, engellilere sadece 3 Aralık ve 10-16 Mayıs’ın ayrılması, geri kalan diğer günler boyunca Engelli vatandaşlarımızın ilgililer tarafından unutulduğunu yok sayıldığını düşündürüyor. Oysaki engelli vatandaşlarımızın içinde bulunduğu zor durumlar bütün aile bireyleri tarafından her gün yaşanmaktadır. Zaten zor olan hayat, engelliler için daha da zor hale gelmektedir.

DÜNYANIN EN ÖTEKİLEŞTİRİLMİŞ GRUPLARI: Dünyada ve ülkemizdeki engelli platformlarının (Dernek, Vakıf, Sendika vb) amacı herkesle eşit haklara, fırsatlara ve olanaklara sahip onurlu ve başı dik özgür vatandaş kimliğinde bir engelli profilinin oluşturulmasıdır. Bunun yolu, engellilerin diğer vatandaşlarla haklarda olduğu kadar yükümlülüklerde de eşit ve adil değerlendirilmesinden geçmektedir. Halen başta sağlık, eğitim, istihdam, ulaşım vb. olmak üzere çok sayıda sorunla karşı karşıya kalınmaktadır. Bunların başında erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik gelmektedir. Üzülerek belirtmek gerekir ki Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, engelliler ‘Dünyanın en ötekileştirilmiş gurupları’ arasında yer almaktadır. Engelliliğin artık bir insan hakları konusu olduğunu, insanların sadece bedenleri tarafından değil toplum tarafından da engellendiğini hepimiz biliyoruz. Gelecek Partisi olarak engelli vatandaşlarımızın durumlarını dile getirmek açısından, bir devletin gelişmiş ve medeni bir ülke olup olmadığı her şeyden önce fiziksel ve mental engelli vatandaşlarına uyguladığı pozitif ayrımcılıkların derecesi ile orantılıdır. Gelişmiş ülkelerin; eğitim, sağlık ve ulaşım gibi konular başta olmak üzere, tüm standartlarını engelli vatandaşlarını önceleyerek merkezi ve yerel yönetimleri ile altyapıdan üst yapıya her aşamada engellilerin topluma ve sosyal hayata katılımını kolaylaştıran standartları tavizsiz uygulayan devletler olduğu çok açıktır.

ENGELLİLERİN HAYATI ZORLAŞTIRILIYOR: 5378 sayılı Yasa’da erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik konusunun çözümüne amir hüküm bulunmasına rağmen, hükümet bunu sürekli öteleyerek engellilerin hayatını zorlaştırmaktadır. Manidar olan ise; tüm vatandaşlarımıza eşitlik ve refah vaadeden bu iktidar, korona sürecinde geçiş garantili yol köprü müteahhitlerine ödeme konusunda hiç tereddüt göstermezken konu engelliler olunca bahanelere sığınmayı marifet olarak görmektedir. İlginç olan bir başka husus ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2020 yılını Erişilebilirlik yılı ilan etmiş olmasıdır. Erişilebilirlik yılı ilan edilen bir dönemde engellilerin erişilebilirliğinin ötelenmesinin en çok bu iktidara yakıştığını ifade etmek gerekir.

EKSİKLERİMİZ VE ÖNYARGILARIMIZ VAR: Tarih, ‘hayatın engellerle dolu olduğu’ noktasında ortak kabul üreten insanlığın, ‘bedeni ya da zihni engeli bulunan insanın’ kabulüne yönelik ortaklık oluşturmakta çekingen davranmayı tercih ettiğini doğrulayan olgu ve olaylar barındırıyor. Göçebe hayat döneminde göç kervanına yük görülen engeli bulunan bireyler, yerleşik hayata geçiş, modernleşme ve sanayileşme döneminde ise emek ve ekmek mücadelesinde yok sayılan pozisyonuna mahkum edildiler. Medeniyetimizin ‘insanı yaşat ki, devlet yaşasın’ bakışının hakkını verme perspektifiyle baktığımızda, engeli bulanan bireylerin haklı beklentilerinin, teklif ve taleplerinin tam anlamıyla karşılandığını söyleyecek durumda değiliz. Günümüzde engelli insan tanımlamasıyla, engelin bedeni ya da zihni yetilere, yeterliklere ilişkin olması sınırlılığını göz ardı edip insanı bütün yönleriyle engelli ilan etme hatasından henüz tam olarak kurtulmuş değiliz. Doğum öncesinde, sırasında ya da sonrasında engelli sıfatı edinilmesine neden olan yeti, uzuv kaybı yaşayan insanlar, engeliyle yaşamak yanında kendilerine hayatı, emek ve ekmek mücadelesinde yer almayı zorlaştıran engellerle savaşmak durumundan hala azad olmuş değiller. Üretim süreçlerine katılım, yönetim süreçlerine katkı, yönetim makamlarında yer alma noktasında engeli bulunan bireylere yönelik kapsayıcı politika ve uygulamalar noktasında hala çok fazla eksiklerimiz ve önyargılarımız var.

İHSAN DEĞİL ÖNCE İNSAN: Kamu hizmetlerinin sunum aşamasında, kamu hizmeti sunma sorumluluğu noktasında engeli bulunan bireylere yönelik pozitif ayırımcılık düzenleme ve uygulamalarında azim ve kararlılık ortaya konulmalıdır. Engeli bulanan bireylere yönelik bakışın merhametten adalete evrilmesi gerekmektedir. İnsanın hayatını kolaylaştıran, hayatla temasını artıran, hayatın içine katan yaklaşımların engeli bulunan bireyler noktasında pozitif ayırımcılık içermesi, ‘ihsan’ olarak değil ‘önce insan’ bakışından beslenen ‘irfan’ kapsamında değerlendirilmelidir.

BİREYSEL BİR HAK: Engeli bulunan bireylerin çalışma hayatında, kamu personel sisteminde var olmasını sadece sosyal adalet ve sosyal devlet paradigmasına dayandırmıyoruz. Bunun aynı zamanda bireysel bir hak olduğunu ifade ediyoruz. Görme engelinin hakikate bakmaya engel olmayacağını, işitme engelinin hizmet taleplerine yönelik sözleri anlamaya engel olamayacağını, doğruyu seslendirmek için konuşma engelinin bulunmaması gibi zorunluluğun olmadığını, sosyal hayatta olmak için bacakların işlevsel olması gerekmediğini biliyoruz.

LİYAKATINIZI ARTIRMAYA ENGEL YOK: Kamu hizmetlerinin sunumunda bütün engel türlerini kapsayacak şekilde eğitim, sağlık, istihdam, spor, sosyal hayata katılım, kamu hizmetlerine erişim konularında, engeli bulunan bireyleri dikkate alan yaklaşım anayasal hak olmalıdır. Kamu personel sisteminde, mevzuatında ve kamu personeli uygulamalarında engeli bulunan bireylere yönelik ‘engeliniz var, kariyer yapmanıza, liyakatinizi artırmaya engel yok’ anlayışı eksiksiz bir biçimde hayata geçirilmelidir.

YILIN 365 GÜNÜ GÜNDEMDE OLACAK: Gelecek Partisi, engelli ve engelli yakını tüm vatandaşlarımızın her daim yanında olmaya devam edecektir. Dile getirdiğimiz hiçbir hususun unutulmasına veya göz ardı edilmesine izin vermeyeceğiz. Sorunların sadece özel günlerde değil yılın 365 gününde gündemde olmasını sağlayacağız. Saygın ve onurlu birer vatandaş olarak hak ettikleri pozitif ayrımcılıklarla onları hayata ve toplumsal yaşama sıkı sıkıya bağlayacak tüm çalışma ve çabanın içinde olacağımızın sözünü veriyor Engellerin kaldırılması ve onlara eşit yaşam hakkı sunulması noktasında daha duyarlı olunması için hep birlikte mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyor, ‘Engellilerimizle birlikte, yılın her günü engelsiz bir dünyada yaşama isteğimizi ve çabamızı’ tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.”


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.