DOLAR 13,6003
EURO 15,4319
ALTIN 795,71
BIST 1.996,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -2°C
Açık
Ankara
-2°C
Açık
Per 4°C
Cum 4°C
Cts 0°C
Paz -2°C

MSB: SON BİR AYDA 111 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı, PKK/KCK terör örgütüne yönelik son 1 ayda düzenlenen 4’ü büyük, 17’si orta çaplı toplam 21 operasyonda 37’si yurt içi, 74’ü yurt dışında toplam 111 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

MSB: SON BİR AYDA 111 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
07.11.2020
A+
A-

Milli Savunma Bakanlığı, PKK/KCK terör örgütüne yönelik son 1 ayda düzenlenen 4’ü büyük, 17’si orta çaplı toplam 21 operasyonda 37’si yurt içi, 74’ü yurt dışında toplam 111 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri ve gündemdeki önemli konulara ilişkin olarak basın bilgilendirme videosu hazırlandı. Bilgilendirmede şunlar yer aldı:

TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI : Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içi ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve Fetö başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir. PKK/KCK Terör Örgütünün; yurt içine geçişini kısıtlamak, yurt içinde/dışında barınmasını engellemek ve eylem kabiliyetini yok etmek maksadıyla; Geçtiğimiz bir ay içerisinde 4’ü büyük, 17’si orta çaplı olmak üzere toplam 21 operasyon icra edilmiştir. İcra edilen operasyonlar neticesinde son bir ayda 37’si yurt içi,74’ü yurt dışında olmak üzere 111 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Teröristler tarafından kullanılan 176 adet silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiş, ayrıca 128 adet EYP tespit edilerek imha edilmiştir.

HUDUT GÜVENLİĞİ : Hudut güvenliği hudut birliklerimiz tarafından, alınan tedbirler artırılarak 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır.  PKK/PYD-YPG terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde çok sayıda; silah, mühimmat ve yasa dışı malzeme ele geçirilmiştir.  Hudut birliklerimizin imkân ve kabiliyetleri sürekli olarak geliştirilerek sınır güvenliğinde etkin tedbirlerin alınmaktadır. 

“374 PKK/YPG’Lİ TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

SURİYE : Suriye Harekat alanlarında alınan emniyet tedbirleri ve icra edilen istikrar harekâtı neticesinde; Fırat Kalkanı Harekât Alanında, son iki yıl içinde toplam 583 DEAŞ’lı terörist yakalanmış,  2020 yılı içerisinde 374 PKK/YPG’li terörist de etkisiz hale getirilmiştir  Zeytin Dalı Harekât Alanında, son iki yıl içinde toplam 99 DEAŞ’lı terörist yakalanmış,  2020 yılı içerisinde 902 PKK/YPG’li terörist de etkisiz hale getirilmiştir. Barış Pınarı harekâtıyla 09 Ekim 2019’dan bugüne kadar toplam 100 DEAŞ’lı terörist yakalanmıştır.  Sınırlarımızın güneyinde bir terör koridorunun oluşmaması için teröristle mücadeleye kararlılıkla devam edilmektedir Tel Rıfat bölgesinde ateşkesi sağlamak,  istikrarı temin etmek ve unsurlarımıza yapılan saldırıları önlemek maksadıyla daha önce varılan mutabakat çerçevesinde TSK ve RF Silahlı Kuvvetleri tarafından sonuncusu 02 Kasım da olmak üzere bugüne kadar toplam 418 bağımsız koordineli devriye icra edilmiştir. Fırat Kalkanı / Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtlarıyla terörden temizlenen alanlarda huzur ve istikrarın devamını sağlamak için, bölgede yürütülen normalleşme çalışmalarına diğer kamu kurum kuruluşlarla koordineli olarak devam edilmektedir. 

“410 BİNDEN FAZLA SURİYELİ EVLERİNE GERİ DÖNDÜ”

İDLİB : 05 Mart Mutabakatı ile sağlanan ateşkes sonrası bölgenin emniyeti alınmış ve bölgede yaşanan insanlık dramına son verilmiştir. Bugüne kadar; 410 binden fazla Suriyeli evlerine, yurtlarına gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde geri dönmüştür. Bu kapsamda bölgedeki gelişmeler Rusya Federasyonu ile koordinasyon içerisinde yakından takip edilmekte, 05 Mart Mutabakatı çerçevesinde birliklerimizin güvenliği için her türlü düzenleme yapılmakta, gereken tedbirler alınmaktadır.

“AZERBAYCAN ORDUSU 208 KÖYÜ ELE GEÇİRDİ”

AZERBAYCAN : Bilindiği üzere,  Ermenistan, 27 Eylül 2020’de başlattığı insanlık dışı saldırılarına, 10 Ekim, 18 Ekim ve 26 Ekim’de ilan edilen ateşkeslere rağmen, doğrudan sivilleri ve yerleşim yerlerini, uluslararası hukuka aykırı olarak hedef almak suretiyle devam etmektedir. Bu saldırılarda bugüne kadar Azerbaycan vatandaşlarından 91’ı hayatını kaybetmiş ve 404’i yaralanmıştır. Azerbaycan Ordusu, Yukarı Karabağ bölgesinde 27 Eylül’den bugüne kadar toplam 208 köyü ele geçirmiştir. Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin haklı davasında bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da yanlarında olmaya ve destek vermeye devam edeceğiz. 

TÜRKİYE, LİBYA’NIN YANINDA 

LİBYA : 500 yıla varan ortak tarihimiz, kültürümüz, anlayışımız ve inançlarımız bulunan Libya’da; her zaman ifade ettiğimiz gibi amacımız,  toprak bütünlüğü, sürdürülebilir ateşkes, kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasıdır. Bu yönde atılan her adım ve olumlu gelişme memnuniyetle karşılanmaktadır. Libya’daki varlığımız, Libya’nın meşru hükümeti olan Milli Mutabakat Hükümetinin daveti üzerinedir. Millî Mutabakat Hükümeti’nin talebi devam ettiği sürece Libya’da bulunmaya ve Libyalı kardeşlerimize eğitim, sağlık, insani yardım ve danışmanlık desteği vermeye devam edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da “Libya Libyalılarındır” yaklaşımıyla, Millî Mutabakat Hükümeti’nin ve Libyalı kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz.

“FATİH SONDAJ GEMİSİ, KARADENİZ’DEKİ MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGEMİZDEKİ KEŞİF VE SONDAJ FAALİYETLERİNE DEVAM ETMEKTEDİR” 

DOĞU AKDENİZ : Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili olarak,  Oruç Reis Araştırma gemimiz Marmaris’in güneyinde kıta sahanlığımızda, Barbaros Hayrettin Paşa Araştırma gemimiz ise Kıbrıs adası güney batısında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına verdiği ruhsat sahasında, daha önceden belirlenen program dahilinde faaliyetlerini sürdürmektedir.  Fatih Sondaj Gemisi, Karadeniz’deki münhasır ekonomik bölgemizdeki keşif ve sondaj faaliyetlerine devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren tüm sismik araştırma ve sondaj gemilerimize refakat ve koruma görevine devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya kararlılıkla devam edecektir.

İZMİR DEPREMİ : İzmir’de yaşanan deprem felaketiyle ilgili olarak, Millî Savunma Bakanlığı bünyesinde ivedilikle kriz merkezi oluşturulmuş, ilgili kurum ve kuruluşlardan gelen talepler süratle karşılanmıştır. Kayseri, Ankara, Erzurum, Diyarbakır’dan kalkan 10 nakliye uçağımız ile 20 sorti icra edilerek AFAD timleri başta olmak üzere personel ve araçları bölgeye nakledilmiştir. Bölgede konuşlu birlik ve kuruluşlarımızda can kaybı ve ciddi hasar bulunmamaktadır. İzmir Tersanesi’nde bulunan bir PONTON depremde hasar gören Sığacık Marina’ya  intikal ettirilmiş,
Ayrıca, Harita Genel Komutanlığının bir uçağı ile deprem bölgesinde hasar tespiti yapılmış, araziye ilişkin veriler toplanarak ilgili kurumlarla paylaşılmıştır.  Mehmetçik tarafından, depremde evleri yıkılan/ hasar gören vatandaşlarımız için hazırlanan çadırların kurulunu sağlanmaktadır; ilgili kurum ve kuruluşların talepleri doğrultusunda çalışmalara devam edilecektir. Milli Savunma Bakanlığı olarak, devletimizin tüm kurumları gibi gerek duyulduğunda var gücümüzle her türlü desteği ve yardımı sağlamaya hazırız. Bakanlık ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak milletimizin emrindeyiz. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.