DOLAR 8,4422
EURO 10,2357
ALTIN 498,37
BIST 1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30°C
Az Bulutlu
Ankara
30°C
Az Bulutlu
Cts 29°C
Paz 24°C
Pts 23°C
Sal 27°C

ÖZKOÇ’TAN KATAR’IN İSTANBUL BORSASI’NA ORTAKLIK ELEŞTİRİSİ: CHP ER YADA GEÇ BUNUN HESABINI SORACAK

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Katar’ın herhangi bir ihale yapılmaksızın İstanbul Borsası’na ortak olmasını eleştirdi. Özkoç, “Katarlılar bu ihaleleri nasıl aldılar, hangi gerekçeyle aldılar, bu ihalelere başka katılmak isteyen oldu mu? Türkiye’nin menfaati görüşüldü mü? Hayır. Mafya ilişkilerinde böyle şeyler yok. Bu ilişkilerde para, örtbas vardır. Eğer devleti ele geçirmişlerse; meclis, muhalefet, millet bunun dışındadır. Kaça aldıklarını kaça sattıklarını denetleyen kurumlar bunun dışındadır. Milletimizin önünde yemin ediyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi, er ya da geç bunun hesabını kesinlikle soracaktır” diye konuştu.

ÖZKOÇ’TAN KATAR’IN İSTANBUL BORSASI’NA ORTAKLIK ELEŞTİRİSİ: CHP ER YADA GEÇ BUNUN HESABINI SORACAK
27.11.2020
A+
A-

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Katar’ın herhangi bir ihale yapılmaksızın İstanbul Borsası’na ortak olmasını eleştirdi. Özkoç, “Katarlılar bu ihaleleri nasıl aldılar, hangi gerekçeyle aldılar, bu ihalelere başka katılmak isteyen oldu mu? Türkiye’nin menfaati görüşüldü mü? Hayır. Mafya ilişkilerinde böyle şeyler yok. Bu ilişkilerde para, örtbas vardır. Eğer devleti ele geçirmişlerse; meclis, muhalefet, millet bunun dışındadır. Kaça aldıklarını kaça sattıklarını denetleyen kurumlar bunun dışındadır. Milletimizin önünde yemin ediyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi, er ya da geç bunun hesabını kesinlikle soracaktır” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Katar’ın İstanbul Borsası’na ortak olması hakkında TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özkoç’un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

İHALE MAFYASI DEVLETTE SÖZ SAHİBİ OLUR: Size bugün ihale mafyasından bahsedeceğim. Çok kar getiren işleri takip ederler. Genelde her şeyi gizli yaparlar. Kelepiri çok severler. Saldırgandırlar. İhale alabilmek için büyük hediyeler alırlar. İhale alacakları kişileri önceden yemlerler. Aç gözlüdürler, asla doymazlar. Devlet ihalelerini çok sıkı takip ederler. Bu mafyalar o kadar güçlenir ki devlet yönetiminde söz sahibi olurlar, hatta devleti yönetirler. Sonra devletin içini nasıl boşaltırlar onun için çabalarlar. Çıkarttıkları örtülü yasalarla, yapacakları kanunsuz işlerin ihale ve denetimlerini ortadan kaldırırlar. Yaptıkları işe kendi tabirleri ile ‘takoz koyanları’ ihanet ile suçlarlar. Yaptıklarından zarar görenler, yoksulluk içinde yaşarken onlar şatafatlı hayatlarını sürdürürler.

TÜRKİYE’NİN VARLIĞI ELDEN ÇIKARILDI: Şimdi Katar’dan bahsediyorum size. Hepsi hepsi iki milyon nüfusa sahiptir. Çorum’dan küçük bir ülkedir. Doğalgaz ve petrol zenginidir. Tarım, teknoloji ve üretim yok. Türkiye’nin dostu mudur? Hayır. KKTC yani Doğu Akdeniz açıklarında yapılan doğalgaz aramasında bu Katar, Amerika ile birlikte hareket etmiştir. Rumlarla, Amerikalılarla birlikte doğalgaz aramaya başlamışlardır. Sizce bu Katar dostumuz olabilir mi? Bence kesinlikle olmaz. Bizim olmaz ama birilerinin dostu. Bu Katar durduk yere cumhur-mafya ittifakının lideri olan Recep Tayyip Erdoğan’a 450 milyon dolara uçak hediye etti. Birbirlerini saraylarda ağırladılar. Türkiye, cumhur-mafya ittifakı tarafından tek başına 18 yıldır yönetiliyor. Türkiye’nin varlığı olan şirketlerin yüzde 80’i bu ittifak tarafından elden çıkarılmıştır. Devlet aklı, kendi ülkelerinin stratejik değerlerini; ekonomide, savunmada, sanayide, yabancılara peşkeş çekmez.

TEZGAH KURDULAR, İKİ YIL OLDU TANK HALA YOK: ‘Söz konusu para olunca bunların gözü bir şey görmez’ demiştik. Daha sonra devleti hızlı yönetmek için cumhur mafya sistemini getirmek için milletin karşısına geçtiler. Dediklerini yaptılar. Üstelik de milletin oyu ile yetkiyi aldılar. Hazine’nin başına cumhur-mafya ittifakının lideri olan kişinin damadını koydular. Arkasından tezgahı kurmaya başladılar. Varlık Fonu kuruldu, başı cumhur- mafya ittifakı lideri Recep Tayyip Erdoğan oldu. Başkanvekili de damadı oldu. Devletin bütün önemli yatırımlarını buraya aktardılar. Burasını Sayıştay denetliyor mu? Hayır. Kamu İhale Yasası içine dahil mi? Hayır. Kendisi ve damadı denetim olmadan, sadece kendi istekleri doğrultusunda Türkiye’nin mal varlığını elden çıkarabilirler mi? Evet. Sıra geldi, örtülü ihalelere. Katar ve Türkiye. Türkiye’nin biricik tank palet fabrikası Katar ordusuna ve Ethem Sancak’a peşkeş çekildi. Ne dediler? ‘Türkiye milli tankı üretecek’ dediler. Aradan iki yıl geçti. Tank ortada yok. ‘Semalarda Türk milli uçağı uçacak’ demişlerdi. Yalan oldu. ‘Yerli araba yapacağız demişlerdi.’ Yalan oldu.  Milli tank palet fabrikasını, Katar ordusuna bedelsiz olarak verdiler.

İHALELER ÜSTÜ ÖRTÜLÜ VE DENETİMSİZ YAPILIYOR: Kim ihya oluyor bundan. Bundan ihya olan Katar ve Ethem Sancak. Kanal İstanbul’un faydası yok. İhaleden sonra İstanbul çevresindeki arazilerin büyük kısmını kim kapattı? Katar Emiri’nin annesi. Digitürk ihalesini kimden kazandı? Katar. Digitürk en çok parayı nereden kazanıyor? Mafyadan. Futbol Federasyonu başına beşli çeteden birisi geldi. Önceki başkan Türkiye’nin yandaş medyasının tümümün sahibi. Cumhur-mafya ittifakının başı belli. Halkın haber alacağı kaynakların sahibi belli. İhaleleri alan işbirlikçi ve çete belli. Yargı yok. Sindirme ve tehdit var. İhaleler üstü örtülü denetimsiz yapılıyor. Sıra borsaya geldi. Borsanın başına Hakan Atilla geçirildi. Kim bu? HalkBankın eski genel müdürü yardımcısı. Bakanların önüne yattığı, Amerika’da yargılanan Rıza Zarraf ile ilişkide. Birlikte Amerika’da yargılandılar. Şimdi İstanbul Borsası’nın yüzde 10’u satıldı. Bu yüzde 10’un sahibi kimdi? Avrupa’daki yatırımcılar? Bu hakkı kim aldı? Katar. Kaça aldılar biliniyor mu? Hayır. Teknolojisi, üretimi olmayan Katarlılar bu ihaleleri nasıl aldılar, hangi gerekçeyle aldılar. Bu ihalelere başka katılmak isteyen oldu mu? Türkiye’nin menfaati görüşüldü mü? Hayır.

CHP HESAP SORACAK: Mafya ilişkilerinde böyle şeyler yok. Bu ilişkilerde para, örtbas vardır. Kimseyi haberdar etmezler. Eğer devleti ele geçirmişlerse; Meclis, muhalefet, millet bunu dışındadır. Kaça aldıklarını kaça sattıklarını denetleyen kurumlar bunun dışındadır. Türkiye’yi böyle bir cumhur mafya ittifakı yönetiyor. Başındaki kişi milletimize ‘dişinizi sıkın’ diyor. Ne zamana kadar? Ben bu işleri bitirene kadar. Kimin çıkarına? Benim çıkarıma. Ben nerede yaşıyorum? Sarayda. Kimlerle iş birliği yapıyorum? Sarayda yaşayan devletlerle iş birliği yapıyorum. İçini boşalttığım ülkenin adı ne? Türkiye. Bunun hesabı sorulacak mı? Milletimizin önünde yemin ediyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi, er ya da geç bunun hesabını kesinlikle soracaktır.

SÖZ MİLLETTE OLMALI: Devletin içini boşaltan, mafya ile birlikte hareket eden, Türkiye Cumhuriyeti birikimlerini, yargı, Sayıştay ve Meclis denetiminden kaçıran, yandaşları ile birlikte milleti yoksulluk içine itenlere, er ya da geç CHP, demokrasi içerisinde bunun hesabını soracaktır. Bir gün yönettiğiniz ve idare ettiğinizi sandığınız bu yargı, bir gün ele geçirdiğini sandığınız devletin kurumları tekrar güçlü, laik, parlamenter sistemle inşa edilerek, devletin kurumları haline getirilecek, mafyadan arındırılacak ve bunu yapanlar yargının önüne çıkarılacak. Kaçacak yeriniz yok. Türkiye’ye çok büyük zarar veriyorsunuz. Üstelik bunu milletin gözünün içine baka baka söylüyorsunuz. Bu ilişki Türkiye’yi yok ediyor. Bu ilişkiye ‘dur’ demek gerekiyor. Bu ilişki içinde olan cumhur-mafya ittifakının lideri ve yandaşlarının el çekmesi lazım. Ya istifa etmeliler ya sandığa götürmeler. Bu milletin varlıklarını yok ettiniz. Ülkeyi itibarsız hale getirdiniz. Milletimizi yoksullaştırdınız. Şimdi söz sahibi millette olmalı. Türkiye’nin kaynaklarını, insan gücünü, devlet birimini tekrar Türkiye’nin inşa edecek gücü olduğunu biliyoruz. Çünkü biz dünün siyasi partisi değiliz. Biz CHP’yiz. Milletin ittifakı ile milletin desteği ile güçlü Türkiye’yi tekrar inşa edeceğiz.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.