DOLAR 8,3172
EURO 10,1290
ALTIN 490,87
BIST 1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 21°C
Az Bulutlu
Ankara
21°C
Az Bulutlu
Çar 25°C
Per 28°C
Cum 28°C
Cts 31°C

ÖZTRAK: SEÇİLMİŞ SİYASETÇİYE ‘SİYASET YAPTI’ DİYE FEZLEKE DÜZENLEMEK SİYASİ AYIBIN DANİSKASIDIR

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MHP’nin suç duyurusu üzerine CHP Lideri Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlanmasını “siyasi ayıbın daniskası” olarak değerlendirdi. Öztrak, “Sarayın bekçisi bu defa sarayın muhbirliğine de soyunup genel başkanımız hakkında akla hayale gelmeyecek iftiralar atmış. Bu safsataları dikkate alıp, genel başkanımız hakkında fezleke hazırlatan saray hükümeti. Seçilmiş siyasetçilere ‘siyaset yaptı’ diye fezleke düzenlemek, inceleme başlatmak siyasi ayıbın daniskasıdır” dedi.

ÖZTRAK: SEÇİLMİŞ SİYASETÇİYE ‘SİYASET YAPTI’ DİYE FEZLEKE DÜZENLEMEK SİYASİ AYIBIN DANİSKASIDIR
16.11.2020
A+
A-

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MHP’nin suç duyurusu üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlanmasını “siyasi ayıbın daniskası” olarak değerlendirdi. Öztrak, “Sarayın bekçisi bu defa sarayın muhbirliğine de soyunup genel başkanımız hakkında akla hayale gelmeyecek iftiralar atmış. Bu safsataları dikkate alıp, genel başkanımız hakkında fezleke hazırlatan saray hükümeti. Seçilmiş siyasetçilere ‘siyaset yaptı’ diye fezleke düzenlemek, inceleme başlatmak siyasi ayıbın daniskasıdır. Bir ülkenin ana muhalefet partisini, onun liderini susturmak için saçma sapan fezlekelerin hazırlandığı bir ülkede demokrasi olmaz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a istifa çağrısını yineleyen Öztrak, “Gitmesi gereken, sadece saray sosyetesinin damadı değil; Saray sosyetesinin kibirli başıdır. Yardımcı pilotları değiştirip, bizim söylediklerimizi de dilinize dolayarak bu milletin güvenini geri getiremezsiniz” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu sonrası açıklama yapan Öztrak özetle şunları söyledi:

SİYASİ AYIBIN DANİSKASI: İzmir Valiliği ‘belediye başkanı, muhtarlar depremle ilgili konuşmasın’ diye yazı yazmış. Seçilmiş belediye başkanına, muhtara sansür uygulamak da nedir? İşte bu vesayetçi zihniyetin ta kendisidir. Yine, Sarayın bekçisi bu defa sarayın muhbirliğine de soyunup genel başkanımız hakkında akla hayale gelmeyecek iftiralar atmış. Bu safsataları dikkate alıp, genel başkanımız hakkında fezleke hazırlatan kim? Saray Hükümeti… Çok açık söylüyorum; seçilmiş siyasetçilere ‘siyaset yaptı’ diye fezleke düzenlemek, inceleme başlatmak siyasi ayıbın daniskasıdır. Bir ülkenin ana muhalefet partisini, onun liderini susturmak için saçma sapan fezlekelerin hazırlandığı bir ülkede demokrasi olur mu? Olmaz.

YARDIMCI PİLOTLARI DEĞİŞTİRİP GÜVEN KAZANAMAZSINIZ: İki yıldır vatandaşın cebini boşaltıp, yandaşların cebini dolduran, 9 saraya sığamayan, en son milletin 120 milyar dolarını faiz lobilerine ucuz ucuz peşkeş çeken Erdoğan, şimdi, damadını hal edip, ‘ekonomide seferberlik’ deyince, işsize, esnafa, KOBİ’lere, çiftçilere, emeklilere yaşattıklarını unutmamızı mı bekliyor? Bu sefer de ‘damadım beni aldatmış, Allah ve milletim affetsin’ diyerek sorumluluktan kaçamazsınız… Çok açık söylüyorum. Gitmesi gereken, sadece saray sosyetesinin damadı değil; Saray sosyetesinin kibirli başıdır. Yardımcı pilotları değiştirip, bizim söylediklerimizi de dilinize dolayarak bu milletin güvenini geri getiremezsiniz.

DERDİ, DERDİ ÇEKENDEN DİNLEDİK: Geçtiğimiz hafta CHP Ekonomi Masası, Mersin, Adana ve Hatay’da ziyaretlerini tamamladı. Alanında uzman arkadaşlarımızdan oluşan, geniş bir kadroyla yola çıktık, buhranın, Doğu Akdeniz bölgemizde yarattığı sıkıntıları, yerinde gördük. Derdi, derdi çekenlerden dinledik. Nelerin yapılması gerektiğini çiftçilerle, esnaflarla, emekçilerle, iş insanlarıyla konuştuk. Ülkemizde devlet krizinin ve ekonomik krizin neden olduğu buhrana çözüm sunan, İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemizi ve dört ayaklı ekonomik krizden çıkış stratejimizi anlattık.

HÜKÜMET, ÇİFTÇİNİN SESİNİ DUYMUYOR: En son 5 Kasım’da aldıkları bir kararla, nüfusu Ankara, İzmir kadar olmayan Bosna Hersek’ten, sıfır gümrükle mercimek ithalatına izin verdiler. Güler misin, ağlar mısın? Yine dış politikada yaşanan gerginlikler, bu bölgedeki üreticilerimizi ve ihracatçılarımızı vurmuş. Hataylı ve Adanalı üreticiler, Suudi Arabistan’ın koyduğu ambargonun kendilerine çok zarar verdiğini dile getirdiler. Nitekim, Suudi Arabistan’ın Türkiye menşeli hayvansal ürünlere; ambargo koyduğu haberi resmen doğrulandı ama üreticilerimizin kaygılarını duyan, dinleyen yok. Hükümet, ziraat odalarının, üretici birliklerinin, ticaret borsalarının görüşünü almıyor.  Çiftçinin sesini duymuyor. İstişare yok, ‘ben yaptım oldu’ anlayışıyla hareket ediyor. Bütün dünya, yaşadığımız salgın sürecinde, gıda güvenliğinin önemini anladı. Bir tek Saray anlamadı. 2007-2021 döneminde; hükümetin çiftçiye mazot, gübre ve diğer destekler için birikmiş borç 211,5 milyar lirayı bulacak.  Her bir çiftçi ailesine birikmiş borç, 98 bin lirayı aşacak.  Kendi çıkardığı kanuna uymayan bir yönetimin olduğu ülkede bırakın hukuk devletini, kanun devleti bile olamaz.

AKILLARINA SEFERBERLİK İLAN ETMEK GELDİ: Genel Başkanımızın peşinden Ankara’dan İstanbul’a yürüyen yüz binler; Maltepe’de meydanda toplanan milyonlar, ‘hak, hukuk ve adalet’ diye bağırdı. Hak bilmez, hukuk dinlemez, adaletten anlamaz Saray yönetimi, önce Merkez Bankası’nın kasasını tamtakır etti, ABD seçimlerinin ardından da Atlantik ötesinden esen yeni rüzgârlara göre değişmeye, ekonomi ve hukuk reformlarından bahsetmeye başladı. 18 yılda bu ülkede hukuk diye bir şey bırakmayan tek adam vesayet rejimini getiren kadroların aklına birdenbire; ekonomide, hukukta ve demokraside seferberlik ilan etmek geldi… Şimdi bizim beş yıldır ısrarla söylediğimiz ‘demokrasi, hukuk, üreten, paylaşan Türkiye’ sözlerini dillerine dolayarak güveni sağlayamazlar. Zaten bunların söyledikleri ile yaptıkları da birbirini tutmuyor.

RALLİYİ BİLE İSTİSMAR EDİYORLAR: Erdoğan şimdi çıkmış, ‘faizlerin en az enflasyon seviyesinde tutulma zorunluluğu bizi zora sokuyor’ diye ağlaşıyor. Ama faiz lobilerine de bu haftaki Merkez Bankası toplantısında faizin en az 400 baz puan artırılacağı fısıldanıp gel gel yapıyorlar.  Yine, COVID-19 aşısının bulunması nedeniyle, dünyada yaşanan ralliyi bile istismar ediyorlar. Türk lirasında birkaç gündür yaşanan hızlı değerlenmeyi ‘yeni yönetime duyulan güvendir’ diye seyrediyorlar.

BİLİM KURULU DA KAYIPLARA KARIŞTI: Salgının başından bu yana hastalanan yurttaşlarımızın sayısı 414 bini geçti. 11 bin 507 yurttaşımız ise yaşamını yitirdi. Ama bu resmi rakamların gerçekleri yansıtmadığını artık herkes biliyor. Vaka ile hastayı karıştırıp, milletten gerçekleri sakladılar. Kendilerini yalancı çoban durumuna düşürdüler. Sadece İstanbul’da, bulaşıcı hastalık nedeniyle vefat edenlerin sayısının, Türkiye genelinde ilan edilenin neredeyse iki katı olduğunu görüyoruz. Bu arada milleti yine canı ile sağlığı arasında tercihe zorluyorlar. Hala parça parça iş yapıyorlar. 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımıza yasaklar yeniden başladı. Eğlence mekânları ve restoranlar Saat 10.00’dan sonra kapatılmaya başlandı. Peki, bu işletmelerin ciro kayıpları telafi ediliyor mu? Elbette hayır. Yük yine esnafın omzuna yıkılıyor. Bilim Kurulu da kayıplara karıştı.

Bir soru üstüne “Herkesin anadili öğrenme hakkı vardır” diyen Öztrak’ın, basın mensuplarının diğer soruların da şu yanıtları verdi:

ANAYASA DEĞİL ORTAK ÇALIŞMA: (CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP’nin ortak Anayasa hazırladığı iddiaları) Her iki genel başkan da iddiaların doğru olmadığını söylemiş. Anayasa dışında bir takım yapılan çalışmalar olabilir, yargı bağımsızlığı düzenlemesi gibi… Ama bunlar bir Anayasa çalışması değildir ve bir ortak çalışma da değildir. Ortak çalışma tabi olur ama böyle bir şey ortada yokken benim yorum yapmam doğru değildir.

MİLLET İTTİFAKI ÇALIŞMASI: (CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Eski röportajında ‘Biz daha önceden millet ittifakını oluşturan partilerle bir araya geldik zaten. Bir anayasa değişikliği için neler yapabiliriz diye ilkeler belirlendi’ demesi) Tek adam parti rejimini değiştirmek için ittifak içinde seçime giren dört parti var. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti. Bu rejimi değiştirmek için birtakım çalışmalar yapmıştı. Genel Başkanın söylediği bu.

BİLİM KURULUNDAN DUYAMIYORUZ: (Sokağa çıkma yasağı olmalı mı) Bizim görüşümüzün bir önemi yok. Böyle bir ihtiyaç var mı yok mu Bilim Kurulu’ndan duyamıyoruz.

GÜNDEMEMİZDE AÇLIK VAR, MUHARREM İNCE YOK: (Muharrem İnce hakkında disiplin süreci başlatılacak mı) Bizim gündemimizde açlık, yoksulluk var. Esnaf var çiftçi var. Gündemimizde büyük buhran var, Muharrem İnce yok.

DÜNYA DEMOKRATLARI BİRLEŞİN: (Kılıçdaroğlu’nun AB’ye demokrasi hareketlerini desteklemesi çağrısı) Genel Başkanımız dünya demokratları birleşin diyor. İlk kez söylenmiş olan bir şey değil.

AZERİ TEZKERESİNE OLUMLU OY: (Azerbaycan’a asker gönderilmesi için tezkereye olumlu mu olumsuz mu oy verilecek) Her fırsatta tekrarladık. CHP, her zaman Azeri kardeşlerimizin yanında olacaktır. Tezkereye olumlu oy vereceğiz.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.