DOLAR 13,7245
EURO 15,5540
ALTIN 784,36
BIST 1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 12°C
Çok Bulutlu
Ankara
12°C
Çok Bulutlu
Cts 12°C
Paz 11°C
Pts 14°C
Sal 15°C

ÖZTRAK: YOKLUKLA AKIL VEREN SARAY, TOPLAMDA 47 ARAÇ ALACAK

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, 2021 bütçesinin “laf olsun, torba dolsun” hesabıyla hazırlandığını söyledi. Türkiye’nin içinde olduğu ekonomik buhranın bütçeye yansımadığını anlatan Öztrak, “Saray gelecek yıl, siftahsız dükkan kapatan esnaftan, borca batırdığı çiftçiden, KOBİ’den, işlerini ellerinden aldığı işçilerden, mutfağındaki tencereyi kaynatamayan ev kadınlarından, sayıları 13 milyon işsizlerden, ‘1 trilyon 58 milyar TL vergi alacağım’ diyor. Buna göre milletten toplanacak vergiler, bir yılda yüzde 16,4 artıyor. Üstüne üstlük evden işe giden vatandaşa 6 milyar TL trafik cezası kesmeyi öngörüyor. Toplam cezalar ise 19 milyar TL’yi aşacak. Bu bütçeyle devlet önümüzdeki yıl 1,3 trilyon TL’den fazla harcama yapacak. ‘Yoklukta sabret’ diye millete akıl veren Saray, toplam 47 araç alacak” dedi.

ÖZTRAK: YOKLUKLA AKIL VEREN SARAY, TOPLAMDA 47 ARAÇ ALACAK
23.10.2020
A+
A-

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, 2021 bütçesinin “laf olsun, torba dolsun” hesabıyla hazırlandığını söyledi. Türkiye’nin içinde olduğu ekonomik buhranın bütçeye yansımadığını anlatan Öztrak, “Saray gelecek yıl, siftahsız dükkan kapatan esnaftan, borca batırdığı çiftçiden, KOBİ’den, işlerini ellerinden aldığı işçilerden, mutfağındaki tencereyi kaynatamayan ev kadınlarından, sayıları 13 milyon işsizlerden, ‘1 trilyon 58 milyar TL vergi alacağım’ diyor. Buna göre milletten toplanacak vergiler, bir yılda yüzde 16,4 artıyor. Üstüne üstlük evden işe giden vatandaşa 6 milyar TL trafik cezası kesmeyi öngörüyor. Toplam cezalar ise 19 milyar TL’yi aşacak. Bu bütçeyle devlet önümüzdeki yıl 1,3 trilyon TL’den fazla harcama yapacak. ‘Yoklukta sabret’ diye millete akıl veren Saray, toplam 47 araç alacak” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Öztrak’ın konuşmasından satır başları şöyle:

SARAY HÜKÜMETİ 24 SAATİ GASP ETTİ: Bütçe hakkı, milletin seçtiği ve kendisini en geniş şekilde temsil eden parlamentolara aittir. Anayasa’mızın 151. maddesi, ‘bütçe teklifi Cumhurbaşkanı tarafından mali yılbaşından en az 75 gün önce, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulur’ der. Ancak burada da Sarayın Anayasa’ya uymadığı ve TBMM’nin bütçe hakkına saygı göstermediği görülüyor. 2021 yılı Bütçe Kanun Teklifi, pazar sabahı devletin resmi haber ajansında, yarım yamalak açıklanıyor. Teklif, Meclis’in internet sayfasına ise ancak pazartesi sabahı konulabiliyor Saray 3. bütçe teklifini, Meclis’e zamanında vermiyor, Anayasa’ya uymuyor. Sonuçta, milletvekillerine bütçe üzerinde çalışmaları için Anayasa’yla verilen 75 günlük sürenin 24 saati Saray Hükümeti tarafından gasp ediliyor. Bu yaklaşım, tek adam rejiminin çıkardığı ve ülkeyi iki buçuk yılda buhrana sürükleyen devlet krizinin en önemli nedenlerinden biridir.

VERGİ YÜZDE 16,4 ARTTI: Bu bütçe ‘laf olsun, torba dolsun’ hesabıyla hazırlanmış. Ülkemizin içinde olduğu ekonomik buhran, nasıl Saraya uğramadıysa, bütçeye de yansımamış. Saray gelecek yıl, siftahsız dükkan kapatan esnaftan, borca batırdığı çiftçiden, KOBİ’den, işlerini ellerinden aldığı işçilerden, mutfağındaki tencereyi kaynatamayan ev kadınlarından, sayıları 13 milyon işsizlerden, ‘1 trilyon 58 milyar TL vergi alacağım’ diyor. Buna göre milletten toplanacak vergiler, bir yılda yüzde 16,4 artıyor. 2021 yılında, bu ülkede toplanacak her 5 TL’lik verginin 1 TL’si ÖTV’den gelecek. Üstüne üstlük bir de devlet, evden işe giden vatandaşa 6 milyar TL trafik cezası kesmeyi öngörüyor. Toplam cezalar ise 19 milyar TL’yi aşacak. Milletten toplanan bu vergiler nerelere gidecek? Bu bütçeyle devlet önümüzdeki yıl 1,3 trilyon TL’den fazla harcama yapacak. Buna göre harcamalar yüzde 11 artıyor. Vatandaşlardan toplayacakları vergi yüzde 16,5 artarken faizciye verecekleri para yüzde 31 artacak. Ama vatandaşa hizmet için harcanacak parada artış yüzde 8,5’te kalacak.

VATANDAŞA ASKIDA EKMEK KALIYOR: ‘Yoklukta sabret’ diye millete akıl veren Saray, bu yıl 30’u makam arabası, gerisi minibüs, pikap, otobüs olmak üzere toplam 47 araç alacak. Saray’ın toplam harcamalarındaki artış oranı, faiz ödemelerindeki artışa yetişmese de pek de aşağı kalmıyor. Cumhurbaşkanlığının ödeneği, yani Sarayın mesarifi, önümüzdeki yıl yüzde 28,1 artıyor, Özetle, bu bütçe faiz lobilerinin ve Saray’ın bütçesi. Vatandaşa da askıda ekmek kalıyor.

AŞI PUANI NASIL TUTTURULACAK: Koronavirüs salgınında, kronik hasta ve yaşlılar önemli bir risk grubu. Grip aşısı olmaları önemli ama ithal edilen aşı sayısı sınırlı. Aşı olmaya hak kazananlar bunu e-nabız üzerinden öğreniyor. Bunu yaparken bir risk belirleme sistemi kullanılıyorlarmış. Aşıyı ancak puanı tutanlar yaptırabilecekmiş. Ama vatandaş bu puanı nasıl tutturacağını bilmiyor. Millete beş maskeyi parasız dağıtamayan buna karşılık, karne ve kuyruktan siyaset üretmeyi çok seven, bir yıl önce kış günü milleti tanzim satış kuyruğuna sokan Saray yönetimi, şimdi de aşı kuyruğunda bekleyen yaşlı başlı vatandaşlarımızı aşı kuyruğuna sokuyor. Yetkililerin bu konuda yapacakları açıklamaları bekliyoruz.

ÜLKEMİZİN BORCU CİDDİ SEVİYELERE ULAŞTI: Vergi kaçıran, yurt dışına para kaçıran yandaşa, ‘paranı getir, senden ne vergi alacağım ne de hesap soracağım’ deyip, Varlık Barışı getirmeyi biliyorsunuz. Ama vergisini, primini ödeyemeyen vatandaşın vergisinden de priminden de bunların faizinden de vazgeçmiyorsunuz. Esnaflara, sicil affını dahi getiremediniz. Saray hükümetinin yıllardır izlediği, ekonomiyi borçla şişirme siyasetinin sonucunda, ülkemizin borcu ciddi seviyelere ulaştı.

ÜLKENİN TEK ŞANSSIZLIĞI LİYAKATSİZ BİR YÖNETİM: Bu ülke genç nüfusa sahip, dinamik bir ekonomisi olan, önemli bir coğrafi üstünlüğü bulunan şanslı bir ülke…İyi bir yönetimle, kısa sürede kendini toparlayabilecek, ayağa kalkabilecek potansiyelimiz var. Tek bir büyük şansızlığı var, o da liyakatsiz bir yönetimin eline düşmüş olması.

Öztrak, basın mensuplarının ilettiği sorulara da şu yanıtları verdi:

GARANTİ ÖDEMELERİ 100 MİLYARI AŞACAK: (Bütçe teklifine garanti tutarı konulması) 100 milyarı aşan tutarda önümüzdeki üç yıl içinde öngörülmüş. ‘5 kuruş milletin cebinden para çıkmadan yaptık’ dedikleri; yol, köprü ve havaalanları için ödenecek para.

İNCE’YE “DOĞRU DEĞİL” YANITI: (Muharrem İnce’nin, Bekir Coşkun’un cenazesinde çekilen fotoğrafta kendisinin kadraja alınmadığıyla ilgili söylediği ‘partide bölücü kimmiş’ sözü) Şimdi çok açık söyleyeyim. Bir fotoğraf var bir de video var. Sayın Bekir Çoşkun’un cenazesinde… Burada bir bölücülük çıkarmak isteniyorsa, videoda da olması lazım. Bu kesilmiş bir resim değil, o açıdan çekilmiş resim. Ben bunu bir eleştiri fırsatı olarak görüp, partiyi eleştirmeyi doğru bulmuyorum.

CEVAP VERMEYE DEĞMEZ: (MHP’li Semih Yalçın’ın ‘sıkıyorsa sokağa çıkın’ demesi) Açıklamayı gördüm. Son derece ağır ifadeler içeren, cevap vermeye değecek bir ifade değil. Milletimiz artık bu hükümet ve ortaklarının yaptıklarını görüyor, en yakın zamanda biletlerini kesecekler.

İMAMOĞLU’NUN DAVET EDİLMEMESİ: (İstanbul pandemi toplantısına İmamoğlu’nun davet edilmemesi) Hem siz pandemi kurulunu topluyorsunuz ama buraya İstanbul’un gerçek temsilcisi olan kişiyi çağırmıyorsunuz. Konuyla ilgili olan tabiplerin teşkilatını çağırmıyorsunuz. Sonra o kurumun aldığı kararlardan hayır bekliyorsunuz. Millet, bunların biletini kesecek.

ÖZTRAK’TAN İMAMOĞLU’NUN PANDEMİ TOPLANTISI’NA DAVET EDİLMEMESİNE TEPKİ: “BU YAPILACAK İŞ Mİ?”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İstanbul Pandemi Kurulu Toplantısı’na İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve İstanbul Tabip Odası’nın davet edilmemesine “Bu yapılacak iş mi?” diyerek tepki gösterdi.

CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Öztrak,”Bunlar, bizim belediyelerimizin görünür olmasının sıkıntısıdır. Ama ne yaparlarsa yapsınlar belediyelerimiz gerçekten merkezi hükümetin verdiği destekten çok daha fazlasını veriyor” dedi.

Öztrak şunları söyledi:

“Siz Pandemi Kurulu’nu topluyorsunuz. Ama buraya İstanbul halkının seçtiği, İstanbul’un temsilcisi olan Büyükşehir Belediye Başkanı’nı çağırmıyorsunuz. Bu yapılacak iş mi? Yine konuyla ilgili olan tabipleri temsil eden teşkilatı çağırmıyorsunuz. Ondan sonra da o kurulun almış olduğu kararlardan hayır bekliyorsunuz. Millet ne yaptıklarını görüyor, notlarını veriyor. Bir an önce önüne gelmesini bekledikleri sandıkta da bunların biletini kesecek. Bunlar onun sıkıntısıdır, bizim belediyelerimiz görünür olmasın. Ama ne yaparlarsa yapsınlar belediyelerimiz gerçekten merkezi hükümetin verdiği destekten çok daha fazlasını veriyor.”

ÖZTRAK: SARAY GRİP AŞISINI TELE-KARNEYE BAĞLAMIŞ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, grip aşısı uygulamasının kaosa döndüğünü belirterek, “Aylardır grip aşısını konuşuyoruz. Koronavirüs salgınında, kronik hasta ve yaşlılar önemli bir risk grubu. Grip aşısı olmaları önemli. Ama ithal edilen aşı sayısı sınırlı. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Saray grip aşısını karneye bağlamış hem de tele-karneye. Aşı olmaya hak kazananlar bunu e-nabız üzerinden öğreniyor. Aşıyı ancak puanı tutanlar yaptırabilecekmiş. Ama vatandaş bu puanı nasıl tutturacağını bilmiyor” dedi.

CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Öztrak, “Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Saray grip aşısını karneye bağlamış” dedi.

Öztrak, şöyle konuştu:

“Aylardır grip aşısını konuşuyoruz. Koronavirüs salgınında, kronik hasta ve yaşlılar önemli bir risk grubu. Grip aşısı olmaları önemli. Ama ithal edilen aşı sayısı sınırlı. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Saray grip aşısını karneye bağlamış hem de tele-karneye. Aşı olmaya hak kazananlar bunu e-nabız üzerinden öğreniyor. Bunu yaparken bir risk belirleme sistemi kullanılıyorlarmış. Aşıyı ancak puanı tutanlar yaptırabilecekmiş. Ama vatandaş bu puanı nasıl tutturacağını bilmiyor.

1948 doğumlu bir vatandaşımız, 72 yaşında. “Ben bypasslıyım, tansiyon hastasıyım, geçen sene menenjit oldum. 4 tane raporlu ilacım var. Eşim tansiyon hastası 5 tane raporlu ilacı var” diyor. Ama puanı tutmuyor. Bize e-nabız üzerinden aşı için kendilerine gelen bu yazıyı göndermiş. Aynen okuyorum: “Cumhurbaşkanlığı Genelgesi (2020/8) kapsamında, Bakanlığımızın belirlediği riskli kronik hastalığınız bulunmamaktadır.”

Anlaşılan; yaşlı olmanız ya da kronik hastalığınız olması grip aşısına ulaşmak için yetmiyor. Şekerin varsa, gözüne vurmuş olacak ya da bir tarafınıza inme inecek. Ancak o zaman aşı bulabileceksiniz. O da belki. Özetle bu aşı işi de tam bir kaosa dönmüş durumda. Millete beş maskeyi parasız dağıtamayan buna karşılık, karne ve kuyruktan siyaset üretmeyi çok seven, bir yıl önce kış günü milleti tanzim satış kuyruğuna sokan Saray yönetimi, şimdi de yaşlı başlı vatandaşlarımızı aşı kuyruğuna sokuyor. Yetkililerin bu konuda yapacakları açıklamaları bekliyoruz.”


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.